פייסבוק
כל כתבי יאנוש קורצ'אק – כרכים א'-ט'

מחיר כל כרך: 50 שקלים

 

כרך א': פרוזה פיוטית

בכרך זה מקובצים הסיפורים:

1. איך לאהוב ילד

2. רגעים חינוכיים

3. זכות הילד לכבוד

 

כרך ב': פרוזה פיוטית

בכרך זה מקובצים הסיפורים:

1. אדם עם אלוהיו

2. קצר ללא בושה

3. סנאט המטורפים

4. שיחות רדיו

5. פדגוגיה מבדחת

6. ילדי התנ"ך

 

כרך ג': סיפורי הקייטנות

יאנוש קורצ'אק השתתף בקייטנות הקיץ בפולין כרופא ומאוחר יותר כמחנך מבית היתומים. "סיפורי הקייטנות" הוא קובץ של סיפורים על מצבים שונים והרפתקאות שחווים הילדים בטבע בתנאי מחנה קיץ. הסיפורים מובאים מנקודת מבטו של המחנך המתבונן ובוחן את הילדים ולומד על עולמם.

 

כרך ד': ילד רחוב וילד הטרקלין

"ילד רחוב" הוא סיפור המתאר את חייהם של ילדי הרחוב העניים בוורשה של שנות העשרים, דרך קורותיהם של אנטק ומניה הקטנים, גיבורי העלילה. במהלך הספר נפגשים שני האחים עם דמויות רבות הנקרות בדרכם. חלקן דמויות חינוכיות המסייעות להם ומכוונות את דרכם לעבר חיים ראויים יותר, וחלקן מחזירות אותם אל דפוסי הרחוב, אל השקר, העוני והייאוש.

"ילד הטרקלין" הוא הסיפור השני בספר זה, הנכתב כניגוד לסיפור על ילד הרחוב. הסיפור מתאר את עולמו של ילד הטרקלין השבע והעשיר, המשועמם מכל הנעשה סביבו, בז לעולם המבוגרים הבורגני והריקני ומחפש משמעות לחייו.

 

כרך ה': התהילה וסיפורים אחרים

בכרך זה מקובצים הסיפורים:

1. התהילה

2. בובו - סיפור על תינוק מיומו הראשון ועד שנתו הראשונה, המתחקה אחר חוויות הגילוי והתפתחות הרגש, המחשבות הראשונות במוחו הצעיר והקשרים הראשוניים אותם הוא יוצר עם העולם. הסיפור הוא חציו מחקר על התפתחות הילד וחלקו מעשייה המסופרת מעיניו של התינוק.

3. שבוע ביש מזל

4. וידויו של פרפר

5. סיפורים מכתבי-עט

6. סיפורים לצעירים ביותר

7. שירים

 

כרך ו': הומורסקות ופיליטונים

בכרך זה מקובצים הסיפורים:

1. קש וגבבה
2. הומורסקות ופיליטונים
3. פלייטונים של "קוצים"
4. זוטות סטיריות

 

כרך ז': הומורסקות ופליטונים (ב')

 

כרך ח': כאשר אשוב ואהיה קטן, בית הספר של החיים

"כאשר אשוב ואהיה קטן" הוא סיפור על מחנך שמביע משאלה לחזור להיות ילד. המחנך סבור כי לילדים אין דאגות ואין בעיות. באורח פלא  הוא אכן הופך לילד ומגלה מחדש את עולמם של הילדים.

"בית הספר של החיים" הוא סיפור על בית הספר האידיאלי, לפי תפיסתו של יאנוש קורצ'אק. בית ספר שמחנך את ילדיו לחיים ומכיל בתוכו מוסדות שונים ומגוונים, בניהול הילדים. הספר נכתב כסיפור בהמשכים, שפורסם בשנת 1907 בעיתון רדיקאלי שמאלני בפולין, וניתן להתייחס אליו כאל חזונו של יאנוש קורצ'אק על תיקון העולם. חלקים מהחזון הצליח להגשים בבית היתומים שהקים חמש שנים לאחר כתיבת הספר, משנת 1912  ועד שנת 1942.

 

כרך ט': כללי החיים ועיתונאות לילדים

"כללי החיים" הוא קובץ שהתפרסם בשנת 1929 עבור ילדים ובני נוער. זהו מעין ספר הדרכה – כללי חיים שיכולים לסייע לילדים ובני נוער להתמודד עם שאלות ומחשבות המעסיקות אותם.

"חיפשתי זמן רב שם לספר ולא ידעתי איך אקרא לו. עד שפעם אמר ילד אחד: 'יש לנו הרבה צרות מפני שאיננו יודעים את כללי החיים. לפעמים המבוגרים מסבירים בסבלנות, אך לעיתים קרובות כועסים. לא נעים כשכועסים. וקשה להבין. ואי אפשר לשאול. ועולות בראש כל מיני מחשבות התנגדות'. כך בדיוק אמר אותו ילד".

"עיתון בית ספר" הוא כתב יד שמסביר לילדים איך להקים עיתון בבית הספר. בהזדמנות אחרת, כתב יאנוש קורצ'אק על גישתו בקשר לעיתונות ילדים בבית הספר: "מוסד חינוכי ללא עיתון הוא בעיני דשדוש ללא סדר וללא תקווה של צוות רוטן, מסתובב ללא כיוון ופיקוח לילדים, משהו נסיבתי ומקרי, ללא מסורת, ללא זיכרונות, ללא קו מנחה לעתיד. עיתון הוא חוליה חזקה המחברת שבוע אל שבוע, ומלכדת את הילדים, את הצוות ואת אנשי השירות, לשלמות אחת, שאינה ניתנת לחלוקה".

ב"עיתונאות ילדים" מובאים קטעים מתוך עיתוני הילדים "מאלי פשגלונד" ו"בשמש".

"ובכן, עליכם לדעת שב'בית' שלנו יוצא עיתון מידי שבוע. בעיתון כותבים ילדים וקצת גם אנחנו. בעיתון מתפרסמות ידיעות מכל השבוע על כל מה שקרה, שמח ועצוב. יש ידיעות שמעניינות רק את הילדים שלנו: מישהו שלא קיבל ממחטה מפני שאיחר בשעת החלוקה, למישהו אחר יש אוזניים מלוכלכות, שלישי ירק על המדרגות. אך יש גם ידיעות שבוודאי יעניינו את קוראי 'בשמש' – ובדיוק את אלה נביא לכם בשבועון."

               

 

מחיר שוק: 50.00 ש"ח
מחיר: 50.00 ש"ח
החיסכון שלך: 0%
הדפסשלח לחבר
Share |
ספרים נוספים
אדם ופועלו ממנו ועליו / מנחם אורן
אובדן התמימות / איציק כץ
אושוויץ 5170 / אלזה פולק
אחיותיי גיבורות הענות / זאב איבינסקי
אני אעבור את הירדן הזה / מטיאס מרים
אסופה לתולדות השואה/ ד"ר עירית אברמסקי- בליי
באש ובשלג / יעקב פוטרמילך
בגיטו ורשה / אאוגניה שיין-לוין
בדרך אל החופש / שלמה גרוטקרק
בדרך לירח העולה / אברהם מנלה