פייסבוק
  • אגודת הידידים
  • אגודת הידידים
  • אגודת הידידים

הכנס השנתי של אגודת הידידים הישראלית

כנס הסתיו השנתי של אגודת הידידים הישראלית, בראשות ד"ר אהוד שפירא, התקיים ביום ו', י"ב בכסלו, 15 בנובמבר 2013, ועמד בסימן פתיחת התערוכה החדשה "כאן התחילה ילדותי", תערוכה על בתי הילדים שהוקמו באירופה אחרי המלחמה. נשאו דברים מר אופיר פז-פינס, יו"ר הוועד המנהל של בית לוחמי הגטאות, ד"ר ענת ליבנה, מנכ"לית 'הבית' וד"ר אהוד שפירא יו"ר אגודת הידידים.

 

אהוד שפירא, יו"ר אגודת הידידים הישראלית
מימין: ראומה וייסמן, דר' ענת לבנה ופוריה ליצי

כ-220 מידידי הבית, ותיקים וחדשים, גדשו את האולם. כשפצחה מקהלת "נוף-הרים" בשיר "בואי אימא" – התמלאו עיניים רבות בדמעות. שיר הגעגועים והקולות הצלולים והמדויקים של ילדי המקהלה, הבהירו פתאום לכולנו כמה רכים ופגיעים היו הילדים ששרדו את המלחמה. 

גם רבים מאלה שהיו הילדים ההם נכחו בקהל. כן נכחו המדריכה האהובה דורקה שטרנברג, מבית הילדים בלודז', וראומה שוורץ, לימים – ראומה וייצמן, מנהלת בית הילדים בעיירה בלנקנזה שבגרמניה.

מקהלת הילדה "נוף הרים", קיבוץ סאסא

ראומה וייצמן הייתה צעירונת תמירה ומסורה בת 21 כשבאה מארץ ישראל לנהל את בית הילדים בבלנקנזה. היא הייתה לאם ל-90 הילדים שהתרכזו במקום. בחן, בפשטות ובצניעות שיתפה את הקהל בסיפורה – סיפורם.

ליצ'י, המנחה הפדגוגית של "יד-לילד" ואוצרת התערוכה, סיפרה על החוויה העמוקה שחוותה בעת איסוף החומרים, על התפעלותה מהמחנכים והמדריכים יחידי הסגולה שהתגייסו לעשות למען הילדים, מכוחן של האהבה והנתינה לטעת בילדים מחדש אמון באדם ומכוחות השיקום של הילדים עצמם.

ראומה וייצמן וילדי בלנקנזה: מימין לשמאל זאב גולדברג רמת השופט, ראומה וייצמן,
ישראל ויזל מקיבוץ דפנה ואריה רונן מקיבוץ דפנה

גב' אושרה שוורץ-אלקיים, במאית הסרט "מאה ילדים שלי", סיפרה על חוויית המפגש עם הילדים בליווי קטעים מסרטה.

השחקן אליאס מטר מככב בהצגה "אברהמ'לה הילד משמה", שהיא חלק בלתי נפרד מהעבודה החינוכית של "יד לילד" ומחוויית הביקור בתערוכה. "טעמנו" מעט מן ההצגה ואנחנו מזמינים אתכם, מבקרים בודדים, משפחות וארגונים, לבוא ולבקר, לצפות ולחוות.

בתערוכה "כאן התחילה ילדותי" השחקן אליאס מטר מציג קטע מתוך ההצגה "אברמה'לה הילד משמה",
שנושאה הוא מפגש בין ילד יתום ניצול שואה ל"צבר" הישראלי.

תרומותיכם חיוניות להמשך פעילותו העשירה והחשובה של הבית!

הדפסשלח לחבר
Share |