פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי

דברי המנכ"לית לקראת עצרת 2013, לציון 70 שנה למרד הגטאות

לידידי הבית ולמוקיריו,

האירוע החשוב והמרכזי בעשייה התרבותית והחינוכית ב"בית לוחמי הגטאות" השנה הוא ציון 70 שנה למרד גטו ורשה ולמרידות נוספות בגטאות ובמחנות. עתה אנו נתונים בשיאה של העשייה הזו – העצרת במוצאי יום הזיכרון לשואה ושני ערבי עיון לקהל הרחב, ב-10 וב-11 באפריל, בין יום הזיכרון לשואה ליום הזיכרון לחללי צה"ל.

העצרת תוקדש כולה לזיכרון השואה והמרד ואילו ערבי "בין הצפירות" יוקדשו למשמעויות שהנחיל מרד גטו ורשה לחברה הישראלית וללוחמים במלחמות ישראל. נשוחח, נשמע ונשאל שאלות על המיתוס ועל התמורות שחלו בו.

על אף ההכנות הרבות, הפעילות השגרתית במחלקות ובאגפים השונים איננה פוסקת לרגע, ושאלת הצורך והרצון להיות מקצועיים ורלוונטיים נוכחת כאן מדי יום. למרכז החינוך וההדרכה מגיע מגוון רחב של מבקרים. לאלה שאנו מורגלים בהם נוספו בחודשיים האחרונים גם קבוצות הולכות וגדלות של גמלאים ושל חיילי צה"ל, העוברים הכנה לפרויקט "פרח לניצול" ביום השואה. מדובר על פרויקט שיזם ה"בית" והוא גם ממשיך להוביל אותו יחד עם יחידת קצין חינוך ראשי.

בי"ד לילד" קלטו מבקרים רבים בחג הפסח, שבו הייתה הכניסה למוזאון חופשית, בתמיכת "בנק הפועלים". במרכז לחינוך הומניסטי מגיעה הפעילות לשיאה מיד אחרי חג הפסח, בסמינר רב תרבותי של שלושה ימים. בסמינר ישתתפו קבוצות בני נוער מכל המגזרים, שעבדו השנה עם המרכז. 

בארכיון כמעט לא עובר יום שבו לא נחשפות עדויות חדשות ולא מתקבלים פריטים יוצאי דופן – מכתבים, יומנים, חפצים או תעודות, המגלים פינות נסתרות ואירועים חשובים בהיסטוריה. המסמכים הרבים דורשים עבודה ארכיונאית מוקפדת ועבודת שימור לצורך הנגשתם לחוקרים ולציבור באינטרנט.

במוזאון מתקדמת העבודה על תכנון ופיתוח תערוכת הגטאות ותערוכת תנועות הנוער, בעזרת צוות של אוצר ומעצבים. לאחרונה קיבלנו תרומה נוספת וחיונית מאוד לתערוכה זו מטרודי ורוברט גוטסמן מאגודת הידידים האמריקאית. משפחת גוטסמן נמנית עם התורמים המסורים והוותיקים של ה"בית".

עבודה רבה מושקעת גם בשדרוג תערוכת הולנד. בתערוכה ישולבו סרטוני עדויות של ניצולים מהולנד, שיוקרנו על מסכי וידאו, וכן תתוסף פעילות חינוכית אינטראקטיבית. פעילות ברוכה זו התאפשרה בעזרת אגודת הידידים ההולנדית ובעזרת קרן "מרור" של יוצאי הולנד בישראל.

הודות לעזרת אגודת הידידים הצרפתית אנחנו משיקים ביום הזיכרון לשואה גם את המדריך הקולי בצרפתית לתערוכות "הבית".
אנחנו מודים מכל לבנו לידידינו ולתורמינו ברחבי העולם ובארץ על נדיבותם ועל עזרתם החשובה.

בברכת המשך עשייה פורייה
ד"ר ענת ליבנה
מנכ"לית

הדפסשלח לחבר
Share |