פייסבוק
  • מבנה המוזיאון
  • פרטיזנים וחלוצים
  • אמפי
  • בית עדות
  • חדר ורשה
  • המוזיאון מראה כללי

דברי המנכ"לית, ד"ר ענת ליבנה

עובדי וידידי בית לוחמי הגטאות היקרים,

זה עתה הסתיימו האירועים לציון יום הזיכרון לשואה 2015.                                          
אנחנו עסוקים עדיין בסיכומים והפקת לקחים, אך חשים סיפוק וגאווה על שהצלחנו לעמוד בכבוד באתגרים הרבים שלקחנו על עצמנו. הצוות הנושא בעול הפקת האירועים הייחודיים, המתרחשים בנוסף לפעילות השוטפת, מצומצם ביותר. עם זאת חשוב לנו להפיק אירועים ברמה גבוהה, תוכנית וארגונית, ולכן כולם בבית מתגייסים לקחת חלק במאמץ ולתת כתף.

במשך עשרת הימים שסביב יום הזיכרון לשואה אירחנו והדרכנו אלפי מבקרים, בודדים ובקבוצות, שפקדו את המוזאון. נערכו 5 ספ"כים – ימי עיון מיוחדים לפיקוד הבכיר של הצבא והמשטרה. לכל יום כזה נתפרה תכנית ייחודית על פי בקשת המפקדים.

העצרת הוקדשה הפעם לשחרור ולסיום מלחה"ע השנייה בעיניהם של הניצולים. בוז'י הרצוג, יו"ר מפלגת העבודה, אופיר פז-פינס, יו"ר הוועד המנהל ויורם ישראלי, ראש המועצה האזורית, נשאו דברים מרגשים בעצרת ואני מודה להם על כך. בעבודה משותפת עם רוני אבירם הבימאי ועם אנשי חברת ההפקה "נוהר הפקות", אורגן האירוע האיכותי והחשוב, המצליח לכנס אליו מדי שנה אלפים רבים מרחוק ומקרוב. לשמחתנו עברה העצרת בהצלחה וללא תקלות, על אף החשש הכבד לגשם, שהעצים מאוד את המתח בימים שקדמו לה.

קבלת הפנים לידידי הבית מהארץ ומחו"ל שקדמה לעצרת, נערכה בחסותם של רעיה שטראוס-בן דרור ושמואל בן דרור. תמיכתם רבת השנים בבית מאפשרת לנו לחזק את אגודות הידידים משנה לשנה ולהרחיב את היקף פעילותן. השנה הגיעו לקראת העצרת נציגי אגודות הידידים מארה"ב ומצרפת. אירחנו אותם במוזאון ובטיולים בקיבוץ ובסביבה. גם בכך נעזרנו רבות ברעיה ושמואל ואני מבקשת להודות להם מכל הלב.

אירוע מרכזי נוסף שהפך כבר למסורת היה "בין הצפירות", שנערך בין יום הזיכרון לשואה ליום הזיכרון לחללי צה"ל. הפעם הוקדש האירוע למפגש בין הניצולים לארצישראלים עם תום המלחמה. האירוע משך אליו קהל רב. המופע עורר התרגשות והנאה רבה.

ראוי לציין גם את הנוכחות הרבה של הבית בתקשורת סביב יום השואה. יותר מ-50 מאמרים, ריאיונות ואזכורים ברשתות השונות ובעיתונים. על ההכנה של החומרים לכתבות הרבות שהתפרסמו טרחו רבות אנשי הארכיון של בית לוחמי הגטאות וצוות השיווק ויחסי הציבור שלנו.

עתה, כשחזרנו אל השגרה הברוכה, אנו מסתערים שוב על המטרות שהצבנו לעצמנו לשנה זו – קידום תערוכה נוספת שתיפתח בקיץ הקרוב ותוקדש להצלת ילדים בצרפת, המשך הפיתוח והקידום של שדרוג תערוכת הקבע ההיסטורית והבאת קהלים רבים לתערוכה "רפואה קטלנית", שנפתחה בינואר ומעוררת עניין רב. במקביל מתבצעים בניית חדר הקרנה חדש ופיילוט לתיקון הטכנולוגיה בתערוכת "יזכור". כן אנו טורחים על פיתוח תכניות חינוכיות לקהלים חדשים – קבוצות "תגלית" ובני נוער מבתיה"ס של משרד הכלכלה, שהחלו לבוא אלינו בהמוניהם.

במרכז לחינוך הומניסטי יצא אל הפועל סמינר אביב רב-תרבותי, במתכונת חדשה ומבטיחה, לכמאה בני נוער – מחציתם יהודים ומחציתם ערבים. כולם עברו קודם לכן סדנאות למידה על השואה. כן הסתיים בהצלחה סמינר של שלושה ימים לסטודנטים מאוניברסיטת חיפה הלומדים בחוג הבינלאומי לתואר שני בחקר השואה. ב"יד לילד" נערך אירוע מרגש לראומה וייצמן ו"הילדים" הניצולים שחינכה בבית הילדים בבלנקנזה, גרמניה, לאחר השואה.

אלה רק מעט ממגוון הפעילויות והעשייה האינטנסיבית והפורייה. על כך אני מודה בראש וראשונה לכל ראשי המחלקות ולעובדים המקצועיים והמסורים של הבית, לכם, אנשי אגודות הידידים הנדיבים, ולחברי הוועד המנהל של הבית ובראשם אופיר פז-פינס.

הדפסשלח לחבר
Share |