בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

המבנה של "יד לילד" - דברי ארדן הלטר

"יד לילד", אתר ההנצחה הראשון ל-1.5 מיליון ילדים יהודים שנרצחו בשואה, נוצר מתוך שיחות בין אנטק צוקרמן ורומן הלטר. אנטק חשב ש"בית לוחמי הגטאות" אינו שלם בלי אתר הנצחה לילדים.

אחרי מותו של אנטק החל רומן הלטר (שנולד ב-1927 בחודץ' [[Chodecz, פולין, וחי בלונדון עד מותו ב-2012) לקדם את הרעיון להקמת בניין נפרד מהמוזיאון. לאחר מכן, במשך ארבע שנים, עבדו רומן הלטר ובנו ארדן (שנולד ב-1956 בלונדון וחי בישראל) על התכנון שעליו התבסס הבניין הנוכחי, שהיה אמור להיות כמו ארמון חול של ילד, שלו שלוש קומות:

המפלס העליון: אולם זיכרון (היכל הזיכרון)

מפלס הביניים: אזורי למידה ויצירה

המפלס התחתון: אולם קורצ'אק להצגות, קונצרטים והרצאות.

במקור חיברו שתי הספיראלות את שלוש הקומות, שהצטמצמו לבסוף לשתיים בבניין שהוקם. 

 

שלושה אלמנטים עיקריים היו חלק מהרעיון שפיתחו רומן וארדן הלטר:

חייבים להיות ויטראז'ים המבוססים על ציורי ילדים מטרזינשטט (כפי שפורסמו בספר "אין פרפרים פה").

"יד לילד" חייב להיות מבנה הפונה לילדים.

ב"יד לילד" יש להדגיש את היצירתיות של הילדים ולא את הדרכים הרצחניות בהן נלקחו חייהם. 

 

בזמנו קבעה הסוכנות היהודית שחברת אדריכלות ישראלית חייבת להיות ממונה על השלמת הפרויקט. רומן הלטר ורם כרמי הכירו מימי לימודיהם בלונדון ורומן הלטר בחר ברם כרמי לפרש את תכנית העיצוב שלו. הרישומים של המבנה, הדגם ומיקומו הטופוגראפי של "יד לילד" פותחו על-ידי רומן וארדן הלטר ובוצעו על-ידי צוותו של רם כרמי. צוות זה שינה מעט את התכנית המקורית, אף שמבחינה אסתטית ורעיונית נשאר עיקר המבנה כמתוכנן. רומן וארדן הלטר יצרו בהתנדבות את הוויטראז'ים שבחללי המוזיאון.

 

בתכנית הסופית הושמטו על-ידי רם כרמי שני אלמנטים מרכזיים:

ארדן הלטר, יחד עם שרה שנר-נשמית, אסף ציטוטים מיומנים, שירים ופואמות שנכתבו על ידי ילדים.

הרעיון שלהם היה לצקת אותם בברונזה ולהציבם ברצועות פסיפס (terrazzo) מסביב למבנה. הטקסטים היו אמורים להופיע בשפות הנפוצות בישראל היום (עברית, ערבית ואנגלית, חלק מהקטעים – גם בצרפתית וספרדית), כדי שיעמדו לצורך גילוי וקריאה של המבקרים הצעירים.

מסביב לבניין היו אמורים להיות מקומות ישיבה ומנוחה רבים יותר לילדים (כשתמיד צד אחד נמצא בצל). רם כרמי החליף זאת בעצי ברוש מסביב לאולם הוויטראז'ים. פרט לכך, הבניין, כפי שהוא נראה היום, הוא פרי עיצובם של רומן וארדן הלטר.

לכתבה על מותו של רומן האלטר לחצו כאן»

 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים