בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

"המוזאון הכי מדהים שראיתי בארץ"

 אם אהבתם את הסרט "החיים יפים" לא תחמיצו את הדרך המרתקת שבחרו במוזיאון לוחמי הגטאות כדי לספר לילדים על מאורעות השואה. תומר קרן ביקר במוזאון והכריז: "המוזאון הכי מדהים שראיתי בארץ". החיים שאחרי השואה, "את זה", 07.10.2010  |  מאת תומר קרן

 

לספר לילדים על השואה זה אתגר לא פשוט. מצד אחד, אתה לא רוצה לזעזע את הילדים, שעלולים לסבול מחלומות בלהות. מצד שני, אתה לא יכול לחטוא לאמת ההיסטורית ולצדק המוסרי שבהנחלת מאורעות השואה לדור הבא. עד כמה האתגר הזה מורכב ניתן היה ללמוד מהסרט "החיים יפים". אמנם הבמאי האיטלקי המחונן רוברטו בניני זכה באוסקר על הסרט וגרף שבחים ומחמאות, אבל גם לא מעט ביקורת. היו שאמרו שהוא מחלל את זכר השואה ופוגע בנספים ובבני משפחותיהם כשהוא מציג שואה בלי להראות את זוועותיה.

 

הדילמה של בניני מזכירה מאוד את הניסיון האמיץ והמקורי של מוזאון בית לוחמי הגטאות על שם יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד. מייסדי המוזאון, הסמוך לנהריה, ניסו (והצליחו) ליצור חוויה אסתטית ומוקפדת, בלי לפגוע בזכר השואה ובלי לאבד אף פרט מידע חשוב לדורות הבאים.

 

הבית הזה מספר, בטכניקות חדשניות ומרהיבות, סיפור שלא מתמקד בטרגדיה, אלא דווקא בגבורה וביכולת המופלאה של ניצולי השואה לבנות את חייהם מחדש בארץ שעליה חלמו.

 
מכיוון שהגענו עם ילדים התמקדנו באתר "יד לילד", שהוקם במקום ב-1995 במטרה להנציח את הילדים היהודים שנספו בשואה. המוזאון נבנה מחוץ למבנה המרכזי, מתוך כוונת מכוון לתת לילדם חוויה נפרדת המדברת אליהם "בגובה העיניים".

 

"יד לילד" מציג למבקריו הצעירים ארבע תערוכות: "סיפור הילד היהודי בשואה", "קורצ'אק של הילדים", תערוכת "בעקבות תמונה אחת" ותערוכה זמנית "תווי-חיים". התערוכות מזמנות אתגר פדגוגי חדש ויצירתי ומאפשרות הרפתקה של חקר וגילוי בסביבה מוזאונית. התלמידים נפגשים עם חומרים ראשוניים - חפצים, צילומים, מסמכים ועדויות - ובאמצעותם מפענחים את פרקי הסיפור של הניצולים, מילדותם שנגזלה באירופה הכבושה ועד להקמת ביתם ומשפחתם בארץ ישראל.


לאורך המוזאון, הבנוי בצורת ספיראלה לעומק האדמה, משולבים עדויות של הילדים הניצולים וסיפורם האישי כפי שהוא מסופר מנקודת מבט ילדותית.

 

הסיפורים והעדויות הנחשפים בתערוכה מעצימים את גדולת המעשה האנושי ומחזקים את האמונה בעתיד טוב יותר - מסר שלא מובן מאליו כשעוסקים בנושא היסטורי כל כך טעון.

 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים