בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

דן לבנובסקי

המסע לחיים"

 

זהו סיפורם של הילדים בשואה , לכאורה סיפור אחד מני רבים, בפועל זהו סיפור מיוחד ומופלא של קבוצת ילדים אשר עברה חלק מזוועות המלחמה לחוד אבל ביחד, קבוצה אשר שמרה על קשר אמיץ לאורך כל השנים מאז ועד ימינו אנו.

זהו סיפורם של כשמונה ילדים מתוך הקבוצה אשר ערכו מסע משותף אל ילדותם האבודה. זהו סיפורי שלי , איש חזק ושורשי אשר עם עלייתי ארצה השלכתי מעליי את זיכרונות העבר ומעולם לא דיברתי על הנושא. זהו גם סיפורם של ילדיי , אשר על אף היותם בהגדרה דור שני לשואה, הרי שזו מעולם לא היתה דומיננטית בחיינו עד למסע שבו עברנו לראשונה תהליך של גילוי והתמודדות.

בספטמבר 1999 ערכנו ביחד - שמונה "ילדים" מתוך הקבוצה - מסע ששחזר את קורותינו בתקופת השואה, בשיתוף וביזמה של מוזאון בית לוחמי הגטאות ובית הספר הר וגיא בצפון הארץ, אשר לקח על עצמו את פרויקט הנצחת סיפורה המיוחד של הקבוצה. אליי, הילד של אז ,הצטרפו בנותיי ורעייתי מתוך תקווה לפתוח צוהר לילדותי האבודה. יצאנו למסע משותף, מסע שהחל בחיים ונגמר בחיים, ובין-לבין פגש את המוות

והאכזריות פנים אל פנים. מסע שהמציאות בו עלתה על כל דמיון ושהאינטראקציה המיוחדת שנוצרה במפגש הבין דורי סייעה בידינו הילדים דאז לעבור תהליך של גילוי זיכרונות העבר והתמודדות אתם.

מהר מאוד צצו ועלו שאלות, חלקן אניגמטיות, מה ייחד אותנו כקבוצה ואפשר לנו לשרוד בניגוד לרבים אחרים? מאין שאבנו את הכוחות? מדוע השאירו אותנו הגרמנים כקבוצה לאורך כל דרך הייסורים? עד כמה ניתן לייחס משקל ל"ביחד" הקבוצתי? מהר מאוד הסתבר לי כי היה זה המסע שחיכיתי לו כל חיי, כמו חבריי. חזרנו למחוזות ילדותי בליטא, למקורות הכוח שלי ומשם למסלול הייסורים והרוע.

ה"ביחד" שהקיף את הלבד, החום והאמפתיה ששידרו התלמידים ונוכחותנו שלנו כמשפחה הובילו אותי לשחזר את עברי לפרטי פרטים תוך התעקשות על הפרטים הקטנים ביותר והתעמתות אתם עד להרכבת פאזל של קטעי זיכרונות. החומה הבצורה שהגנה עליי כל השנים מפני מראות העבר החלה נופלת, ואני מצאתי עצמי אט אט נפתח. המסע הפך באחת למסע אל תוך התיבות הנצורות והשמורות ביותר אשר מעולם לא דיברתי עליהן ואשר אף חסמתי אותן בפני כל ניסיון של ילדיי ללמוד עליהן.

עברתי תהליך מופלא ונדיר בעצמתו, שלא היה מתאפשר בסיטואציה אחרת. מרגש היה לצפות בתהליך שהתחולל, בכעסים שנותרו ושצצו ועלו על פני הקרקע, ואולי במיוחד בחברות העמוקה שנותרה בינינו, אנשים כל כך שונים, שאולי לראשונה התחוור לנו סוד דבקותנו זה בזה לאורך השנים הרבות שעברו מאז - והאדיקות שבה שמרנו על מפגשים בתאריכים קבועים לאורך כל השנים. "שדים" רבי עצמה השתחררו מן הבקבוק, ואני מנסה גם היום, חודשים לאחר המסע, להתמודד עם כל המטען האדיר של החוויות והרגשות.

החזרה למחוזות האופל עם משפחתי היקרה לי מכל אפשרה לי להיפרד וסימלה עבורי יותר מכול את הניצחון וההמשך. אני חש כי זכינו לעבור חוויה אשר הוציאה את הביטוי "לזכור ולא לשכוח" מן הכוח אל הפועל

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים