בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

גונסקירכן

אחת מתמונות השחרור
אחת מתמונות השחרור

"תחילת החופש -
תחילת המסע לחיים"

7 ק"מ מהעיר וולס, באוסטריה של היום, נמצא מחנה גונסקירכן. לכאן הגיעו חלק גדול מילדי הקבוצה שנותרו בחיים. חלק מהילדים אמנם השתחררו עוד לפני ההגעה לגונסקירכן, אבל עד היום מציינים יוצאיה את יום שחרורם ב-5 במאי.

"השתחררנו ממחנה גונסקירכן ב-4 במאי 1945. היציאה היתה ספונטנית. איש לא נתן לנו הוראות. התארגנו בקבוצות, לפי חברים, ואני הייתי בקבוצה של 6 חברים. היינו מאוד תשושים וחלשים. הלכנו לאורך

הנהר בקרבת הכביש כי שם היינו בטוחים. באיזשהו שלב ראינו ג'יפ חום. התקרבנו וראינו שהנהג כושי. הבנו ששוחררנו ועלינו על הכביש. כבר לא הסתתרנו...".

מתוך עדותו של מאיר גכט

 על מנת לקרוא את סיפור שחרורו האישי של כל אחד מילדי הקבוצה שניצלו יש לעבור למסך עדויות. המסע אמנם הגיע לסיומו בשחרור, אך רק 39 מילדי הקבוצה זכו להגיע לחופש.
השאר, חלקם אחיהם של השורדים, נספו במסע. רובם בבירקנאו, ושניים נוספים בהפצצה על הרכבת שהסיעה אותם בין בירקנאו למאוטהאוזן. את כל אלה אשר לא שרדו את המסע ביקשו אנשי הקבוצה להנציח. שמותיהם של הנספים מופיעים בעמוד הזיכרון.

  "עדיין היינו מאוד חלשים. נתנו לנו חדר במחנה בוולס, מחנה שהפך להיות אמריקני. באיזשהו שלב הגיע אלינו חובש מהצבא האמריקני. התברר שההורים שלו מליטא והוא דובר יידיש. הוא שאל אותנו כל מיני שאלות. הוא ראה את מצבנו והזדעזע, אז הוא טיפל בנו - הביא לנו מגבות, בגדים, תחתונים וגופיות. הוא גם הדריך אותנו מה לאכול ואיך להתנהג.
שמו היה מקס וולפסון והוא היה בערך בן 25. מאוחר יותר עשיתי מאמצים לגלות אותו אך לא מצאתי. בציון הדרך שלנו ניתן לומר שהוא שיחק תפקיד מאוד משמעותי בהצלה שלנו".

מסע המוות אולי נגמר, אך כאן מתחיל מסע נוסף ולא פשוט, מסע השיבה לחיים. כל אחד מהילדים מתמודד כאן עם דילמות רבות, חלקן הרות גורל -
האם לחזור לקובנה כדי לחפש שרידים מהמשפחה?
מה בכלל אפשר למצוא שם? האם לעלות לארץ ולוותר על הסיכוי?
כל אחד מן הילדים נאלץ להתמודד עם שאלות אלה וכל אחד בוחר בכיוון שונה. חלקם חוזרים לקובנה, חלקם עולים לארץ, חלקם מאומצים על ידי קציני הצבא הרוסי.
יש בני מזל, אשר חזרו לקובנה ומצאו שם שרידים שונים של בני משפחה, מעטים מצאו את אבותיהם או אמותיהם. יש שחזרו לעיר הולדתם בשביל לגלות שנשארו לבד. והמסע - המסע לחיים - מתחיל. סיפורו של כל אחד מהילדים שניצלו מובא בעמודי העדויות.

הדפסשלח לחבר
Share |
רשמי מסע נוספים
מאוטהאוזן
בירקנאו, פולין
דכאו, גרמניה
לנדסברג, גרמניה
מחנה שטוטהוף, פולין
תחילת המסע - קובנה, ליטא
דרונט בניית אתרים