פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

בני דודים ממודיעין חגגו בר-מצווה בבית לוחמי הגטאות, כמחווה לנערים שנספו בשואה ולא זכו לחגוג את הבר-מצווה שלהם

רמי הוכמן, מנכ"ל "בית לוחמי הגטאות" וצוות העובדים והמדריכים בבית, התקשו להסתיר את התרגשותם במהלך חגיגת בר-מצווה מיוחדת, שקיימו יונתן ועומר הירשברג בבית הכנסת של המוזיאון. שני בני הדודים ממודיעין, נכדים לניצולי שואה, בחרו בעידוד משפחתם, לציין את כניסתם לעול מצוות בצורה שונה וערכית ולחגוג באופן סמלי, את בר המצווה של נעריםאשר שנספו בשואה ולא זכו להגיע אל יום חגם

במסגרת שנת המצוות של שני בני הדודים לבית  הירשברג, בחר כל אחד מהם בנער בן גילו שנספה בשואה. הם ערכו מחקר אודות הנער שבחרו וחגגו עבורו, באופן סמלי, את טכס המצווה שלא זכה לקיים. פעילות הנערים הגיע לשיאה בשבוע שעבר, כאשר הם חגגו במעמד משפחתם המורחבת את טכס בר המצווה שלהם, בבית הכנסת של בית לוחמי הגטאות.
 שני בני הדודים הניחו תפילין  לזכר  הנערים אותם בחרו להנציח. הם  הקריאו את עבודת המחקר שערכו לאזני המשפחות ועובדי הבית, שהתקשו להסתיר את דמעותיהם. בסיום הטכס, העניקו שני הנערים  שי ייחודי לבית לוחמי הגטאות: יריעה מתוך ספר תורה שהושחת על ידי הנאצים באוסטריה ואשר נשמרה על ידי בני משפחתם לאורך כל השנים, מאז השואה.
 מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, רמי הוכמן: "אין ספק, כי היה זה אחד הטקסים היותר מרגשים שחוויתי במוזיאון. הקשר עם המשפחה המיוחדת הזו החל כאשר דניאל הירשברג, אביו של יונתן, המשמש כגזבר מרכז ישיבות בני עקיבא, השתתף בקורס למדריכי פולין שקיימנו במוזיאון. מאז נוצר קשר חם בין בית לוחמי הגטאות לבין הירשברג וכאשר הגיע בנו לגיל מצוות, הוא עודד אותו לציין יחד עם בן דודו, את כניסתם לעול מצוות בטכס ייחודי וערכי, עם חיבור מרשים למסורת ישראל ולזיכרון השואה."
מבית לוחמי הגטאות נמסר, כי טקס בר המצווה של בני הדודים הירשברג, הוא חלק מתוכנית חינוכית חדשה שנפתחה לאחרונה באגף "יד לילד" של בית לוחמי הגטאות.
"יד לילד" הוא מוזיאון השואה לילדים היחיד מסוגו בעולם. במסגרת התכנית החדשה, מציע יד לילד לבני מצווה ולמשפחותיהם, מפגש ערכי עם עולמם של בני מצווה שחיו בתקופת השואה והושמדו בידי הנאצים, טרם הגיעו לחגיגת המצוות שלהם.
.
 
.
 

הדפסשלח לחבר
Share |