פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

הבמאי קלוד לנצמן ישתתף בחנוכת אולם "טרבלינקה"

21/09/2010

ב-13 באוקטובר ייחנך בבית לוחמי הגטאות אולם "טרבלינקה". התצוגה באולם משרטטת באופן מתומצת את מפעל השמדת יהודי אירופה, כולל עדויות ותיעודים ייחודיים, תוך התמקדות במחנה טרבלינקה.

במוקד התצוגה נמצא אחד המוצגים החשובים בבית לוחמי הגטאות ומהחשובים ביותר הקיימים בתחום מסירת עדות על השמדתם של יהודי אירופה – דגם מחנה טרבלינקה שיצר בסוף שנות ה-50 יעקב ויירניק, אשר עבר תהליך מיוחד של שימור וחידוש לשם הצגתו באולם הקבע החדש. במחנה ההשמדה טרבלינקה, שהוקם ב-1942, הומתו במשך מעל שנה כ-875 אלף איש, רובם יהודים פולנים. באוגוסט 1943 פרץ מרד קבוצת אסירים יהודים, שבעקבותיו נשרפו רוב המבנים במחנה. לאחר המרד השמידו הגרמנים את יתר המחנה, העלימו כל עדות פיזית למאורעות המחרידים שאירעו שם ואף הקימו חווה חקלאית בשטח.

ויירניק (1972-1889), נגר-אומן, היה בין בוני המחנה בכפייה ובין המורדים הבודדים אשר הצליחו להימלט מהמחנה במהלך המרד. לאחר בריחתו שרטט ויירניק את תרשים המחנה לשם עדות וזיכרון לזוועות, ולאחר עלייתו ארצה, סיים בשנת 1959, בהזמנת חבריו יצחק צוקרמן וצביה לובטקין, ממקימי קיבוץ לוחמי הגטאות והמוזיאון, את העבודה על הדגם, אשר הוצג במשך השנים בבית ושימש כעדות במשפט אייכמן.

מוצגים מיוחדים נוספים הכלולים בתצוגה הם עדויות, תצלומים מיוחדים, פריטים מארכיון בית לוחמי הגטאות, ותצוגות כדוגמת רשימת חלק מזערי מאלפי החברות המסחריות אשר נהנו באופן ישיר או עקיף מעבודתם של יהודים בעבודות כפייה, ביניהן חברות ידועות כמו מרצדס, BMW, קודאק, באייר וסימנס. בנוסף יוצגו באולם קטעי וידיאו, ביניהם קטעים מסרטו הידוע של הבמאי הצרפתי קלוד לנצמן "שואה", אשר יוצגו כחלק ממיצגי הקבע בתערוכה. לנצמן הסכים לראשונה למסור קטעים מסרטו לשימוש קבע במוזיאון כלשהו, ואף יגיע במיוחד מצרפת להשתתף בחנוכת האולם כאורח כבוד.

 

דגם מחנה טרבלינקה, שנבנה על ידי אחד מבוניו ושימש כראיה במשפטי אייכמן ודמיאניוק

"

ערכה של העדות וההנצחה הינו חשוב מאין כמותו, בייחוד בדורנו" אמר רמי הוכמן, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות. "לאחר שנתיים של עבודה מאומצת אנו מתכוונים לחנוך את אולם התצוגה החדש, אשר מעלה על נס ומציין את חשיבות התיעוד וחשיבות הזיכרון, את מפעלם של גיבורים שנלחמו כנגד כל הסיכויים על מנת להנציח ולתעד את הזוועות לדורות הבאים. אני מזמין את כולם לבוא לבקר בתערוכה החדשה ובשאר חלקי בית לוחמי הגטאות". הוכמן הוסיף כי אולם טרבלינקה יהיה החלל המוזיאלי הראשון למסירת אירוע השואה אשר השפה הערבית תהיה אחת משפות התצוגה וההדרכה הקיימות בו, לצד עברית ואנגלית, כהמשך לפעילות היהודית-ערבית רבת השנים של המרכז ההומניסטי הפועל בבית.

 

חנוכת "אולם טרבלינקה" המחודש ופתיחת התערוכה ביום רביעי, ה' בחשוון תשע"א, 13 באוקטובר 2010, בשעה 17:30. בתוכנית: קבלת פנים, טקס פתיחה באודיטוריום, חנוכת האולם וביקור בתערוכה.

 

 

  

הזמנה לטקס חנוכת אולם טרבלינקה  הזמנה לטקס חנוכת אולם טרבלינקה
הדפסשלח לחבר
Share |