פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

לוח הזיכרון למתפללים שכתב נער בן 14 נמסר לארכיון

לארכיון הבית נמסר בחודש האחרון לוח זיכרון למתפללי בית הכנסת הגדול ביאסי ברומניה, שצייר בשנת 1941 נער בן 14. בסוף השבוע האחרון קיבל הלוח משמעות מיוחדת, עם חשיפת קבר אחים, ביאסי
8/11/2010

לוח הזיכרון שהכין בנדיטר לזכר מתפללי בית הכנסת הגדול ביאסי

במסגרת מבצע "בוידעם" של בית לוחמי הגטאות נמסרים לארכיון הבית פריטים ומסמכים מיוחדים מתקופת השואה על ידי ניצולים ומשפחותיהם. מדי שבוע נמסרים לבית מסמכים, יומנים, תמונות, מכתבים וחפצים מיוחדים אשר אוחסנו במהלך השנים במרתפים, מחסנים, עליות גג וכדומה.  

מאחורי כל פריט ישנו סיפור ועבר מיוחד, אך לעיתים גם ההווה מרגש – בסוף השבוע נחשף ביאסי, רומניה, קבר אחים של 100 יהודים שנרצחו בשנת 1941. מעט קודם לכן, נמסר לארכיון בית לוחמי הגטאות על ידי יצחק-אפרים בנדיטר, לוח זיכרון שצייר בגיל 14 לזכרם של מתפללי בית הכנסת הגדול ביאסי, שבועיים לאחר "יום ראשון השחור", 29.6.1941, שבו נרצחו 13 אלף מיהודי הקהילה הגדולה ברומניה.  

שבועיים לאחר אותו יום נורא, שבו הגיע לשיא טבח היהודים שהתחיל שבוע קודם, התבקש בנדיטר, שהיה ידוע בכישרון הציור שלו, לצייר לוח זיכרון למתפללי בית הכנסת הגדול שנספו. הוא עשה זאת בחרדת קודש, והלוח ועליו שמות הנספים הוצב בהיכלו של בית הכנסת. בהמשך צייר עשרות לוחות זיכרון עבור בתי כנסת אחרים בעיר, שביקשו להנציח את מתפלליהם שנספו.  

בנדיטר שרד את השואה ועלה ארצה ב-1947. במשך השנים ניסה לברר מה עלה בגורל הלוחות, אך ללא הצלחה. בשנת 1998 מצאו שתי קרובות משפחה של בנדיטר את לוח ההנצחה למתפללי בית הכנסת הגדול מושלך בבית העלמין ביאסי והבריחו אותו בחשאי לארץ ישראל.

לוח זה נתרם החודש במסגרת מבצע "בוידעם" לארכיון בית לוחמי הגטאות על ידי בנדיטר, וקיבל בסוף השבוע משמעות מיוחדת, עם חשיפת קבר האחים. בהחלט ייתכן כי לוח זה, עם שמותיהם של יהודים אשר נרצחו ביאסי, מנציח את אלו אשר נקברו בקבר האחים שנחשף.

לוח ההנצחה עובר כעת הליך שימור בארכיון הבית, בראשותו של יוסי שביט מנהל הארכיון, ולאחר השלמת ההליכים יוצג בבית לוחמי הגטאות לזיכרון עולם. מבית לוחמי הגטאות נמסר כי הציבור הרחב מוזמן להמשיך ולמסור מסמכים וחפצים לארכיון הבית, למען הדורות הבאים.

הדפסשלח לחבר
Share |