פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

גלגולם של תפילין

29/01/2011
התפילין של דוד גוטליב
התפילין של דוד גוטליב

דוד גוטליב נולד בבורגופרונד (Borgoprund), לא רחוק מביסטריצה (Bistrita), טרנסילבניה. בשנות השלושים התחתן, ונולדו לו בת ובן. ב-1942 גויס על ידי ההונגרים לעבודות כפייה בעיר נאג'י בניו (Nagy Banyo). ב – 1944 עבד בעיר שופרון (Sopron), ליד הגבול בין אוסטריה להונגריה, בחפירת בורות ביטחון.

 

באוקטובר 1944 הועברו האסירים לידיהם של אנשי אס.אס. לפני שהובלו ברגל למחנה מאוטהאוזן, נדרשו להשליך את כל חפציהם האישיים. גוטליב נאלץ להיפרד מהתפילין שליוו אותו כל המלחמה. קצין האס.אס שהיה ממונה עליהם שאל לפתע: "מי פה מביסטריצה?" גוטליב וחבר נוסף שהיה איתו התלבטו אם להשיב. לבסוף צעדו צעד אחד קדימה והזדהו כמי שבאו מביסטריצה. כשנוכח לדעת שתגובתו של הקצין חיובית, שאל גוטליב אם יוכל להרים מערמת החפצים את הסבון שלו. הקצין השיב בחיוב, וגוטליב הרים את הסבון ואת התפילין. הקצין, שהיה גם הוא בן העיר ביסטריצה, העלים עין.

 

גוטליב שוחרר במאוטהאוזן. לאחר השחרור חלה בטיפוס והועבר לבית חולים. במשך ימים היה מחוסר הכרה. יום אחד הגיע לבקרו אדם בשם דסקל (Daskal). כאשר הבין מדברי הרופא שגוטליב על סף מוות, לקח את התפילין שהיו מונחות מתחת לכר. כשהתעורר גוטליב, כנגד כל הסיכויים, שאל היכן התפילין והצטער לשמוע שנלקחו ממנו.

 

דסקל הגיע למינכן, שם פגש את הרבי מקלויזנבורג, הרב יקותיאל-יהודה הלברשטם. כששמע הרבי על התפילין הורה עליו לחזור אל מיטתו של גוטליב ולהחזיר לו את התפילין. דסקל עשה כמצוותו והחזיר לגוטליב את התפילין.

 

גוטליב נסע לביסטריצה לחפש מכרים וקרובים. התגורר אצל שרת בית הכנסת בעיר. גוטליב ושרה, בת השרת, התאהבו, והתחתנו ב-1947. לאחר נישואיהם ניסו להבריח את הגבול מרומניה ביחד עם זוג נוסף. מן האש שנורתה עליהם על ידי כוחות הביטחון הרומניים נהרג הגבר האחר. דוד ושרה חזרו לביסטריצה, ושם נולדו ילדיהם. ב-1960 עלו ארצה. במשך שנה גרו במעברה בנהריה, ואחר כך עקרו לקריית שמואל. שנים רבות לאחר מכן קרא גוטליב ידיעה בעיתון על הרבי מקלויזנבורג. הוא כתב לו משום שרצה להודות לו על החזרת התפילין, אולם המכתב לא הגיע אל הרב. כשנתיים לאחר מכן נמצא המכתב, והרב כתב מכתב תשובה, אך בו ביום שנשלח המכתב, נפטר מרדכי-דוד גוטליב בבית אבות בחיפה.

 

לפני כחודש תרם בנו, שמואל, את התפילין לארכיון בית לוחמי הגטאות. סיפורם מתפרסם כאן לרגל יום השואה הבינלאומי, שחל ב-27 בינואר 2011.

 

הדפסשלח לחבר
Share |