פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

כנס אקדמי בינלאומי לציון 50 שנה למשפט אייכמן

20/03/2011


ד"ר אביהו רונן, יו"ר הפאנל הראשון

חיים גורי ופרופ' חנה יבלונקה

שאלות מהקהל
חוקרים אקדמיים מהארץ ומהעולם השתתפו בכנס בינלאומי מיוחד לציון 50 שנה למשפט אייכמן, שלהפקתו חברו יחדיו בית לוחמי הגטאות, שבו נמצא גם תא הזכוכית ממשפט אייכמן, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת תל אביב, יחד עם אוניברסיטת הסורבון בפריז. הכנס התקיים במשך שלושה ימים ועסק באופן מקיף ומעמיק בהיבטיו השונים של המשפט, ובמיוחד בחותם העמוק שהוא הותיר על שיח השואה בישראל ובעולם, חותם הכולל היבטים תרבותיים, היסטוריים ומשפטיים, לצד היבטים מתחום היחסים הבינלאומיים.

הכנס נפתח ביום ראשון, 6 במרץ 2011, בבית לוחמי הגטאות. בנוסף למושבים הוא כלל גם פתיחה חגיגית בהשתתפות קונסול צרפת בישראל וגם מושב מסכם עם חיים גורי, ובו הציגו דברים רמי הוכמן, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, פרופ' ז'וזה ברונר מאונ' תל אביב, כריסטוף ביגו, שגריר צרפת בישראל, ואנט ויויורקה מאוניברסיטת הסורבון. גולת הכותרת של היום הראשון היתה, כצפוי, המפגש של חנה יבלונקה עם חיים גורי, שהיה עיתונאי בימי המשפט וכינס את רשימותיו בספר "מול תא הזכוכית". השיחה בין השניים הייתה מרתקת והוסיפה ממד חשוב להבנת הארועים ההיסטוריים.

יומו השני של הכנס התקיים באוניברסיטת חיפה ויום הנעילה באוניברסיטת תל אביב. כל ההרצאות בכנס היו פרי מחקרים חדשים ודנו בנושאים שונים בהקשר של משפט אייכמן. בין היתר, הוצגו מחקרים בנושא משפט אייכמן בחברה החרדית, זיכרונות גרמניים על הצלת יהודים, המשפט בראי עיתונות היידיש, עדויות נשים במשפט, השפעת המשפט על זיכרון השואה בפולין, המשפט והקולנוע, המשפט ויחסי ישראל-גרמניה ונושאים רבים נוספים. 

לדברי רמי הוכמן, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות, "אנו גאים לקחת חלק באירוע חשוב שכזה, לצד גופים בולטים כמו האוניברסיטאות בחיפה ובתל אביב והסורבון בפריז. קיומו של כנס שכזה והעיסוק בנושא חשוב שכזה, עם חוקרים ידועים ובעלי שם, הינם אחדות ממשימותיו של בית לוחמי הגטאות, מוזיאון השואה הראשון בעולם, לשמר, ללמד ולהנציח את משמעותה של תקופה נוראה זו והשפעותיה הנמשכות עד לימינו". 

תמונות נוספות מהכנס

הדפסשלח לחבר
Share |