פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

תא הזכוכית ממשפט אייכמן הוצב בברלין

30/05/2011

תא הזכוכית המקורי ממשפט אייכמן הגיע לברלין ב-16 במאי 2011 ומיד הוחל בהרכבתו במבואה של מוזיאון "הטופוגרפיה של הטרור" בברלין. בניין המוזיאון עצמו הוא בעל קירות זכוכית מכל עבריו. התצוגה נמצאת בקומת הכניסה, וממנה יורדים לקומת המשרדים ולכיתות הלימוד.

תצוגת הקבע של המוזיאון מוקדשת לרשת המסועפת והצפופה של המשרדים והאנשים שהיו מעורבים בעיצובה ומימושה של האידיאולוגיה הנאצית. פינה מיוחדת מוקדשת לעובדה העצובה שרק מעטים מאלו שהיו מעורבים היו נושא לחקירה משטרתית פלילית, עוד פחות הועמדו לדין ורק מתי מעט נמצאו אשמים ונענשו.

התצוגה המיוחדת המוקדשת למשפט אייכמן היא תערוכה זמנית שעוצבה במעין "תא", שבו אפשר לקרוא את הביוגרפיות של השופטים, ולשמוע עדויות של העדים השונים בכמה שפות, כולל עברית. מעל לעמדות השמע, מעבר לקיר "התא", שאינו מגיע עד התקרה, מציצים מחד הנוכחים באולם בית העם, מקשיבים לדיונים, ומנגד מוצגים צילומים של הערים שבהן ביקר אייכמן והקורבנות של מעשיו. זוהי בהחלט תערוכה מרשימה, שניכר שהושקעו בה משאבים רבים בזמן, מחשבה וכסף. תא הזכוכית המקורי עומד מחוץ לתצוגה, מרמז על קיומה, כשמתלווים אליו, אבל לא בצמוד, איורים מבית המשפט.

בטקס ההצבה של התא נכחו כ-150 איש. בדברי הפתיחה שלו התייחס פרופ' אנדריאס נחמה, מנכ"ל ארגון "הטופוגרפיה של הטרור", לייחודיות והסמליות של ההשאלה של התא מבית לוחמי הגטאות לברלין, ולקושי הנפשי שהיה לו בבקשה להשאיל את התא דווקא ל"טופוגרפיה של הטרור".

בהמשך נערכה הרצאה בגרמנית על המשמעות הסמלית של "תא הזכוכית" בביטויה באמנות – בעיקר בצילום ובציור.

ביום המחרת הוקדש הזמן לבית לוחמי הגטאות ולשינויים שהוא עובר מבחינה מוזיאלית והעבודה החינוכית הנעשית בו. היום התחלק לארבעה חלקים, שבהם הרצו והציגו ציפי טל ממרכז החינוך וההדרכה ותניא רונן מהמחלקה הבינלאומית של בית לוחמי הגטאות: ההיסטוריה של הקשר קיבוץ-מוזיאון, חדר "יזכור" כדרך חדשה להתמודדות עם תרבות הזיכרון, אולם "בית עדות" – כמייצג את העבודה החינוכית של בית לוחמי הגטאות עם עדויות של ניצולי שואה, ולבסוף – הקשר בין עבודתו החינוכית של המרכז לחינוך הומניסטי והעבודה החינוכית הנעשית במחלקת ההדרכה ובמחלקה הבינלאומית במפגשים עם קבוצות מחו"ל. לאחר ההרצאות ניתן זמן רב לשאלות, בעיקר בנושא ההתמודדות עם אירופה והשינוי שחל ביחסם של אירופאים לשאלת הפליטים הפלסטינים וזכותם למדינה.

הדיונים כולם התנהלו באנגלית, בהנחיית ד"ר תומס לוץ – מנהל תכניות החינוך של כל אתרי הזיכרון בגרמניה, ד"ר וולף קייזר – מנהל אגף החינוך ב"וילה ואזה", ומנהל האתר של האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו בשואה.

התגובות של הנוכחים, כ-40 במספר, כולם היסטוריונים או אנשים העוסקים בעיבוד הזיכרון של השואה בברלין, היו חמות מאד. לסיום היום הצטרפה קבוצה של סטודנטים מאוניברסיטת איוווה (Iowa), שלומדים סמסטר באוניברסיטה החופשית של ברלין בנושא הנצחת השואה בגרמניה. מצורף מכתבו של פרופ' סרחיו מיאן ממדריד, שהיה נוכח אף הוא.

תניא רונן: "לאור התגובות, נראה לי שהחשיפה הטובה שקיבלנו בהחלט הצדיקה את נסיעתנו לברלין. רבים מהנוכחים הביעו רצון לבוא ולבקר אצלנו. לבית לוחמי הגטאות יש הרבה להציע בשטח החינוך אחרי השואה".


תא הזכוכית במוזיאון בברלין

 

נספח א': נאום ההשקה של תניא רונן  נספח א': נאום ההשקה של תניא רונן
נספח ב': תגובתו של פרופ' סרחיו מיאן (מתורגם מספרדית)  נספח ב': תגובתו של פרופ' סרחיו מיאן (מתורגם מספרדית)
הדפסשלח לחבר
Share |