פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מזוזה אחת, משפחה אחת

31/05/2011


הקלף שנמסר לארכיון

שנייה מימין: מרים חנינה-טאפלקרויר. עומדת לידה: סוזן רודריגז-פריירא


הדלת שבה נמצאה המזוזה

ב-17 במאי 2011 ביקרו בארכיון בית לוחמי הגטאות מרים חנינה-טאפלקרויר ממושב אבן שמואל וסוזן רודריגז-פריירא מאמסטרדם. השתיים תרמו לארכיון קלף של מזוזה קטנה שהייתה מוסתרת בקיר ביתה של סוזן ברחוב ניבה קייזרסחראכט מס' 20 (Nieuwe Keizersgracht) באמסטרדם. לפני כעשרים שנה, במהלך שיפוץ שערכה בדירתה, מצאה סוזן שני קלפי מזוזה שהיו מוסתרים באחד מקירות הבית. קלף אחד, הקטן מבין השניים, היה מגולגל בתוך הקלף השני. המזוזות עוררו את סקרנותה, והיא החליטה לחקור מי היו בעלי הבית לפני מלחמת העולם השנייה. העקבות הובילו למשפחת טאפלקרויר, משפחה יהודית ממוצא פורטוגזי.

אבי המשפחה, יוזף טאפלקרויר, נולד ב-1880 ונספה באושוויץ בנובמבר 1942. אשתו, חזינה טאפלקרויר לבית סנאטאכר, נולדה ב-1876 ונספתה בסוביבור ביוני 1943. לבני הזוג היו שני ילדים: פלורה-קלרה, שנספתה בסוביבור במאי 1943, ומאיר-יוזף. באוקטובר 1940 נשא מאיר לאישה את רבקה-הנרייטה ריקרדו. רבקה, שהייתה אחות במקצועה, הוסתרה על ידי הרופאה מריה איפס, לימים חסידת אומות עולם. מאיר היה חבר במחתרת ההולנדית ועסק בעיקר בזיוף מסמכים. יוזה, בנם הבכור, נולד בפברואר 1943. הוא הוסתר אצל קרוב משפחה, וולף-וים טאפלקרויר שהיה נשוי לגרמניה, ארנה-אמנדה לבית אולבסון. בעקבות הלשנה נשלחה ארנה לרוונסבריק ויוזה נשלח לווסטרבורק. מאיר וחבריו למחתרת ציירו אילן יוחסין מזויף ליוזה, וד"ר איפס ורבקה (מצוידת בתעודות מזויפות) באו לשחררו. יוזה הוסתר גם הוא אצל ד"ר איפס, אך מטעמי זהירות לא סיפרו לו שרבקה היא אמו. מאיר, רבקה ויוזה שרדו. באוגוסט 1945 נולדה מרים.

לאחר גילוי המזוזות איתרה סוזן רודריגז-פריירא את מרים (שעלתה ארצה ב-1967) וסיפרה לה על המזוזות. קלף המזוזה הגדול נשאר בידיה של סוזן, ולאחר שבעלה של מרים, סופר סת"ם במקצועו, בדק ומצא שהקלף כשר, היא החזירה אותו למקומו בקיר הבית. הקלף הקטן, שנמצא פסול, הופקד, כאמור, בארכיון בית לוחמי הגטאות.

בעקבות הגילוי ערכו דיירי רחוב ניבה קייזרסחראכט מבצע לאיתור שמותיהם של דיירי הרחוב, שמרביתם היו יהודים ממוצא פורטוגזי. הם הקימו אתר אינטרנט להנצחת הנספים. בבית מס' 22 גרו סביה של מרים מצד אמה. סבה, הרב בנימין-ישראל ריקרדו, היה רב הקהילה הספרדית באמסטרדם. הוא ואשתו, בלהה ריקרדו לבית אלברס-וגה, נספו. בנם, אליקים-ישראל, ובתם, סלינה, נספו גם הם. בנם דויד עלה ארצה בשנות השלושים והקים פה משפחה.

 

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |