פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

גלגולו של אולר: על פריט חדש בארכיון החפצים

במהלך חודש אוגוסט התווסף לאוסף החפצים בארכיון בית לוחמי הגטאות פריט ייחודי. הפריט – אולר בעל שלושה להבים, מעוטר בדיוקנו של בנימין זאב הרצל ובמגן דוד, שימש את ד"ר איזידור ון דר האל מהעיר חרונינגן, הולנד, בתקופה שלפני המלחמה וליווה אותו בתקופת השואה וגם לאחריה. את האולר תרמה בתו של ד"ר ון דר האל, הנרייטה אופיר. האולר יוצג בתערוכת "יזכור".

גלגולי האולר הונצחו בספר הזיכרונות שכתב ד"ר ון דר האל ב-1985; הספר, ששמו "Het Mesje" – "האולר", מתאר את קורות האולר בחייו של איזידור. להלן קטע מתוך הספר (מתורגם מהולנדית):

"במחנה בירקנאו הובלנו במשאיות למחנה אושוויץ 1. הגענו לחדר רחצה גדול, שהיו בו ברזים בתקרה. חשבתי שאולי המקום משמש חדר השמדה בגזים, אך אחד החלונות היה שבור. הסתכלתי בעד החור שבחלון. מאחוריו הופיע נער צ'כי כבן 17 שדיבר גרמנית. הושטתי לו את אולרי דרך החלון השבור. הוא הסתכל עליי ואחר כך על האולר ואמר שמיד יחזיר לי אותו. קיבלנו בגדים נקיים, מפוספסים. למחרת, כששהינו בצריף הבידוד, פגשתי את הרופא אלי כהן מחרונינגן. סיפרתי לו על האולר. הוא אמר: 'תהיה בטוח שאת האולר לא תראה שוב. אין פה אדם אחד שיחזיר לך משהו בעל ערך. גם בדל סיגריה מחליפים פה בלחם.' לכן כשבא הנער לאחר כמה ימים לחפש אותי ולהחזיר לי את האולר, התפלאתי מאוד. לעתים קרובות אני שואל את עצמי מדוע הוא עשה זאת. האם ראשו של הרצל החקוק על האולר הייתה הסיבה? מה לא הייתי נותן בשביל לשאול אותו שאלה זו! גם ד"ר כהן התפלא מאוד כשסיפרתי לו. הוא דחק בי לספר את הסיפור. לאחר מכן קועקע מספר על הזרוע. אני קיבלתי את המספר 188964".  

הנרייט, בתם של ד"ר ון דר האל ושל אשתו סיסי, נולדה ב-11 בספטמבר 1942, בתקופת השילוחים למחנות. היא נולדה לאחר שנים של ציפייה לילד. בתחילה היא הוסתרה אצל משפחה הולנדית בפריזלנד, ולאחר שבוע הועברה על ידי חברי המחתרת ההולנדית לביתם של יאן קרוחר ורעייתו חזינה. בבית משפחת קרוחר שהתה הנרייטה עד סוף המלחמה. שמה במסתור היה ריטה. כדי להסביר את הופעת התינוקת בביתם, טענו יאן וחזינה שזוהי בתה הלא חוקית של בתם הבכורה חרטרוד. לבית משפחת קרוחר הגיעה הנרייטה בזכות טיני, אחותה הקטנה של חרטרוד. טיני הייתה נשואה לרולוף זוידרפלד, חבר במחתרת ההולנדית. לפני שמסר איזידור ון דר האל את בתו לידיהם של המצילים, הוא סימן אותה באות "V" על בטנה הקטנטנה, באמצעות סכין מנתחים. הנרייטה פגשה את הוריה הביולוגיים לאחר המלחמה. בשנת 1972 הוכרו בני משפחת קרוחר כחסידי אומות עולם. שמלתה של הנרייטה, שנתפרה על ידי חרטרוד כדי להלביש את התינוקת ביום השחרור, מוצגת בתערוכת הולנד בבית לוחמי הגטאות. הנרייטה לבשה אותה פעמיים, עם כניסת הצבא האמריקני לדרומה של הולנד בספטמבר 1944 וביום כניעת גרמניה במאי 1945.

וכך תיאר ד"ר ון דר האל בזיכרונותיו את מסירת בתו לידי אנשי המחתרת:

"החלטנו להסתיר את הבת שלנו. בת דודה לא יהודייה קישרה בינינו לבין ארגון מחתרת. סוכם שהילדה תילקח לאחר רדת החשכה. הכינונו עריסה עם השמיכות היפות ביותר שהיו לנו, וכמה בקבוקי חלב. במעטפה הכנסנו את כל הכסף שחסכנו במכירת הקליניקה שלי ואת כל חסכונותינו.

בערב שסוכם עליו, נשמע צלצול בדלת. ירד גשם נורא. אישה שלא הכרנו מצוידת בעגלה רעועה באה לקחת את התינוקת. היא לא הציגה את עצמה. חל על כך איסור מוחלט. העריסה הוכנסה לעגלה ונקשרה ברצועה. לאחר מכן נעלמה האישה בחשכה עם התינוקת שלנו.

זה היה הרגע הנורא ביותר בשבילנו במשך כל המלחמה. אינני יכול לתאר את מה שחשתי אז. כשאני נזכר בכך, אני יודע שקיוויתי אז שיש עוד אלוהים בעולם. כל מה שעברתי במחנות לא יכול היה להשתוות לרגע הנורא הזה של ייאוש, של צער, של דכדוך נורא ושל חוסר אונים. שום תפילה לא הועילה במצב אומלל זה".

 

הנרייטה אופיר הפקידה בארכיון גם צרור מכתבים שכתבו הוריה למשפחה המצילה ודפי יומן שכתבו המצילים ובהם פירוט הטיפול שהעניקו לתינוקת. 

 

אנחנו קוראים לציבור להעביר לארכיון תצלומים, מסמכים וחפצים מתקופת השואה. אנו מעוניינים גם בחומרים ארכיוניים מכל קהילות העם היהודי בתקופה שבין שתי מלחמות העולם ומהשנים הראשונות שלאחר תום המלחמה. הפריטים והמידע שנקבל על אודותיהם נועדו להנצחת הסיפור האישי של מוסרי החומר, לקידום המחקר, למטרות חינוך ולאיתור קרובים ומכרים.

 

הדפסשלח לחבר
Share |