פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

אדולף ברמן

ד''ר אדולף ברמן (1978-1906) סיים את לימודי הדוקטורט שלו בפסיכולוגיה באוניברסיטת ורשה ב-1932. הוא נמנה עם שורות האינטליגנציה הפולנית, היה חבר בתנועת "פועלי ציון - שמאל" (וערך את עיתונה), ועמד בקשר קרוב עם בכירי תנועות השמאל הפולניות. הוא ואשתו בתיה טמקין - ברמן, שותפתו האמיצה לפעילות המחתרתית, היו בגטו ורשה עד סתיו 1942.

בגטו עמד ברמן בראש הארגון "צנטוס" (Centos), אשר סייע לילדים בוורשה, והיה חבר המחתרת האנטי-נאצית. בסתיו 1942 עברו בני הזוג לצד ה"ארי" של ורשה, וברמן השתלב ב"מועצה לעזרת היהודים" והפך למזכירהּ. כן כיהן כחבר נשיאות הוועד היהודי הלאומי.

ברמן השקיע את כל כוחותיו לא רק בהצלה אלא גם במפעל תיעוד עצום, שאת תוצריו הרבים (אלפי מסמכים) סחב אתו תוך סיכון חיים בין עשרות הדירות השכורות שחי בהן בוורשה בשנות הכיבוש. בתום המלחמה נבחר כציר לפרלמנט בפולין העממית ובשנת 1947 נבחר ליו"ר ועד יהודי פולין. ב-1950 עלה ברמן לישראל ואתו כל אוסף המסמכים. בארץ החל לפעול במוסדות מפ''ם. בשנים 1955-1951 כיהן מטעם המפלגה כחבר הכנסת השנייה, ובמהלכה פרש לסיעת שמאל (1953) וחבר למק''י ב-1954. בערוב ימיו תרם ברמן את אוסף המסמכים לארכיון בית לוחמי הגטאות; באפריל 1974 תרם את חלק הארי של ארכיונו.

ב-1978 הלך אדולף ברמן לעולמו. לאחר מותו הועברה שארית ארכיונו לארכיון בלה''ג.

הדפסשלח לחבר
Share |