פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

פריטים מארכיון בית לוחמי הגטאות שהוצגו בתערוכה בפריז – שבו ארצה

פריטים ייחודיים שנשלחו מארכיון בית לוחמי הגטאות לתערוכה ב-Memorial de la Shoah הושבו לארכיון. במסגרת שיתוף פעולה מתמשך בין בית לוחמי הגטאות למוזאון בפריז, הגיעה ארצה לפני כשנה נציגת המוזאון כדי לערוך תחקיר מקיף לקראת תערוכה שנערכה ב- Memorial de la Shoah. התערוכה עסקה בגורלם של הילדים היהודים בשואה. הפריטים מבית לוחמי הגטאות זכו להתעניינות רבה וחלקם אף עמדו במרכזם של ימי עיון ומפגשים שנערכו במוזאון בפריז.

אחד הפריטים שנשלחו הוא יומנה של ינינה השלס. ינינה, ילידת לבוב, הייתה בת שתים-עשרה כשכתבה את היומן. היא כתבה אותו כשלושה שבועות לאחר שברחה ממחנה ינובסקה, בעת שהסתתרה בקרקוב אצל פעילת המחתרת הפולנית ונדה ינובסקה (Wanda Janowska), לימים ונדה וויצ'ק (Wanda Wojcik). אביה של ינינה היה עורך העיתון היהודי - ציוני חבילה (Chwila), שראה אור בגליציה.

ינינה השלס, נקראת היום ינינה אלטמן, היא ד"ר לכימיה ומתגוררת בחיפה. ינינה היא ידידה ותיקה של בית לוחמי הגטאות. ינינה הוזמנה למוזאון בפריז והשתתפה בערב מרגש ביותר שהכינה והנחתה ד"ר ליויה פרנס. באירוע נקראו שירים שכתבה ינינה במסתור. השירים שמורים בארכיון בית לוחמי הגטאות.

פריט אחר שהוצג בתערוכה הוא יומנה של אדית צירר, מילדי לנה קיכלר. אדית, אף היא ידידה ותיקה של "הבית", הוזמנה לאירוע שקדם לפתיחת התערוכה. היומן, שזכה להתעניינות רבה, נכתב שבועות ספורים לאחר המלחמה. הערה בכתב ידה של לנה קיכלר חותמת את היומן. היא מציינת שמצבה הבריאותי הלקוי של אדית אינו מאפשר לה להמשיך לכתוב.

אנחנו מאמינים ששיתוף פעולה עם מוזאונים וארכיונים אחרים העוסקים בתחום הוא חשוב ומפרה.

ענת ברטמן-אלהלל
מנהלת הארכיון

הדפסשלח לחבר
Share |