פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

ביקור מפתיע בבית לוחמי הגטאות: המנהיג הרוחני דדה באבה מונדי מאלבניה

כל יום בבית לוחמי הגטאות מזמן גילויים חדשים ומבקרים מעניינים. בתחילת חודש ינואר הגיעו אלינו שבעה אורחים נכבדים: דדה באבה מונדי (Dede Baba Mondi) מאלבניה עם חמישה מעמיתיו, ועמם המתורגמן  ארבין סולימאני (Arben Sulejmani). דדה באבה מודני הוא מנהיג רוחני חשוב של הבקטאשי (Bektashi), כת סופית המשתייכת לתנועות המיסטיות המוסלמיות.  המבקרים הלא צפויים שהו במוזאון מספר שעות. הביקור המפתיע אפשר לבטי דותן, המנהלת החדשה של המחלקה הבינלאומית, לשוחח עם דדה באבה מונדי על הקשר שלה למשפחה אלבנית בשם ושלי. היא ספרה לו איך הצילו בני המשפחה שתי משפחות יהודיות בתקופת מלחמת העולם השנייה. באותה תקופה הצילו האלבנים, שרובם מוסלמים, יותר מ-2,000 יהודים מרדיפות הנאצים, מתוך ההכרה ב"באשה" – קוד כבוד המחייב עזרה לזולת. האלבנים נתנו ליהודים שמות אלבניים, ביגוד ואפילו צירפו אנשים למשפחותיהם. 

כשהגיעו האורחים לתערוכת "חסידי אומות העולם", עלה דווקא תצלום של בני משפחת ושלי על אחד ממסכי הוידיאו שבתערוכה. הסמיכות המקרית של ההופעה, לאחר שמיעת הסיפור על משפחת ושלי, הוסיפה נופך מרגש לחוויה.
אחרי ביקור במספר תערוכות, כולל אולם טרבלינקה, אולם "יזכור" ו"יד לילד", היה דדה באבה מונדי נרגש והביע את דאגתו לעתיד האנושות. לאחר הסיור כתב מר סולימאני לבטי דותן: " נפלה בחלקנו זכות להכיר אותך, לחוות את המוזאון דרך העיניים והתצלומים של אלה שניצלו ולחשוב על אלה שלא. גם לחוות את המוזאון דרך עיניו של דדה באבה מונדי הייתה חוויה מרגשת."

 

בארכיון בתערוכה "חסידי אומות העולם".  בתמונה מימין:  בטי דותן, דדי בבה מונדי, רעיה קליסמן ב"יד לילד"

הדפסשלח לחבר
Share |