פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

חידוש הקומה ההיסטורית ותערוכות חדשות הצפויות להיפתח השנה

ה"בית" מתחדש וכעת שוקדים על תכנית לתערוכת קבע חדשה בכל הקומה השנייה – הקומה היסטורית. זו תהיה תערוכה עכשווית ואטרקטיבית המשלבת מדיות שונות במקום התערוכות המיושנות מלפני 30 ו-40 שנה. יש לציין שלחלק הראשון של תערוכה זו כבר תרמו קיבוץ לוחמי הגטאות, משרד ראש הממשלה וועידת התביעות 6 מיליון שקלים, אך עדיין חסרים כ-12 מיליון קלים להשלמת חידוש הקומה.

התערוכה תתמקד בעיר ורשה כמיקרוקוסמוס לסיפור השואה והמרד הייחודי לבית לוחמי הגטאות. התערוכה תציג את החיים היהודיים הרבגוניים לפני השואה, את ההתמודדות היהודית עם מוראות הכיבוש הנאצי – החיים בגטו והגירושים להשמדה, וכן תבליט את התפקיד שמילאו תנועות הנוער בפעולותיהן החינוכיות והציבוריות כמנהיגות שהובילה למרד גטו ורשה. עיקרון בסיסי בתכנון תערוכת הקבע החדשה הוא חשיבותו של המקום בו נבנה המוזאון כחלק מחזונו, הדגשת הקשר האידאולוגי בין המוזאון לקיבוץ. בתערוכה יושם דגש על ההיבטים החינוכיים והערכיים הייחודיים ל"בית" ולהקשרים רלוונטיים לחייהם של בני נוער
ומבוגרים במאה ה-21.

כמו כן בכוונתנו להביא מספר תערוכות מתחלפות שיעוררו עניין ושיח ציבורי: תערוכה במלאת 100 שנים לפעילות ארגון OSE, ארגון שעסק בהצלתם של ילדים יהודים בצרפת. תערוכה נוספת היא משל מוזאון השואה בוושינגטון והיא נקראת "Deadly Medicine".

בתערוכה נחשף כיצד פעל המשטר הנאצי לשנות את הרכב האוכלוסייה באירופה ולהכחיד קבוצות אתניות ועמים תוך שיתוף פעולה של חוקרים ורופאים בני התקופה. הבאת התערוכה לבית לוחמי הגטאות תאפשר להרחיב את הדיון עם קבוצות המבקרים על השיטתיות הנאצית, על תורת הגזע ועל דילמת הכפפת הרפואה והמדע לשירות אידאולוגיה או משטר.

התערוכה צפויה להיפתח ב-27 בינואר 2015 (יום הזיכרון הבינלאומי לשואה).

מתוקף תפקידו כראש אגף תורשה אנושית במכון ע''ש הקייזר וילהלם
בדק הרופא והגנטיקאי ד''ר אוטמר פון פרשואר מאות זוגות של תאומים
על מנת לבחון האם עבריינות, פיגור, שחפת וסרטן עוברים בתורשה.
ארכיון לתולדות אגודת מקס פלאנק, דאהלם, ברלין

 

הדפסשלח לחבר
Share |