פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

בין אבדן לתקווה: מכתב פרידה מבן הדוד

ב-27 בינואר 2014 ייערך בבית לוחמי הגטאות טקס לציון יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה. במסגרת הטקס, שייוחד השנה ליהדות הולנד, יעביר "בית יולס" לארכיון מכתב אחרון שכתב יהודי במחנה וסטרבורק יום לפני שילוחו לאושוויץ. במשך כל חייה החזיקה יאני פול, נמענת המכתב, את המכתב ברשותה. כשעברה לבית יולס, בית האבות ההולנדי בחיפה, לקחה אותו אתה. יאני נפטרה בשנת 2000. ב-2013 התגלה המכתב בבית יולס. לאחר תרגומו ולאחר עבודת תחקיר זוהה הכותב: יואכים (יוקה) סנדרס, בן דודה של הנמענת מצד אמה.

בספטמבר 1943 הוחזקה יאני פול, שהייתה בת שלושים ושלוש, בבידוד במרפאת מחנה וסטרבורק בהולנד, בעקבות מחלת דיפטריה. חצי שנה קודם לכן הגיעו היא, בעלה ובנם הפעוט מאטייס למחנה וסטרבורק, לאחר שמקום מסתורם באמסטרדם נחשף בעקבות הלשנה. הוריה, חנוך ורוזה דה-יונג, שהיו גם הם בווסטרבורק, שולחו בסוף מארס 1943 אל מחנה המוות סוביבור בפולין.

הוריה של יאני פול, חנוך ורוזה דה-יונג

יאני עם בנה הבכור מאטייס

באמצע יולי 1943 נרצח בסוביבור גם פיליפ, בעלה של יאני ואבי ילדיה. באוגוסט 1943 נפטר בווסטרבורק מדלקת ריאות מאטייס, בנם בן השלוש. בשל מחלתה לא יכלה יאני לטפל בו ובהמשך - להיפרד ממנו. באותה עת הייתה בחודשי היריון מתקדמים וסכנה מוחשית נשקפה לה ולעובר.
בפרק זמן זה, בין סדרת האבדות הקשות שחוותה יאני לבין הולדת בנה השני, כתב לה בן דודה, יואכים (יוקה)  סנדרס (יליד 1919). הוא כתב את המכתב בתאריך 20/9/1943 מתוך בלוק העונשין של מחנה וסטרבורק, לא הרחק ממקום הימצאה של הנמענת, וככל הנראה הצליח למצוא דרך להעבירו אליה:

יאני יקרה,
בדיוק קיבלתי הודעה שאני צריך לעזוב מחר. אף על פי שאני ברשימה של בארנפלד [מחנה במרכז הולנד שהתנאים בו נחשבו טובים יחסית],
לא נותנים לי לנסוע לשם.

[...] היה לי נעים מאוד לדבר אתך אתמול, כאחרונה מבני ובנות המשפחה. אם אי-פעם אוכל להחזיר לכם טובה על כל מה
שעשיתם בשבילי, רק תגידו. המלחמה כבר לא תימשך זמן רב, אז אולי נתראה כבר די בקרוב.

[...] החבילה שנתת לי אתמול הייתה נהדרת, תודה רבה.
המצב כאן בסדר, מצב הרוח טוב, יש כאלה שמשחקים ברידג' ואחרים משתעממים ושוכבים על המיטה, אחרים מתמזמזים וכו'.
את בטח מכירה. הבוקר גילחו לי את הראש, עכשיו אני קרח ומסומן בסרט. אבל לא אכפת לי.
רובם אורזים. אני שמח שכמעט אין לי כלום, במילא הם שוב גונבים לך. אני נורא סקרן לדעת מה זו פולין באמת ומה יקרה אתי.
מחר עוד אזרוק כמה מכתבים מהרכבת.

יאני [...] החמודה [...] אם תחזיקי מעמד, זה יהיה חשוב לי מאוד. מותו של טייסיה [כינוי חיבה של מאטייס] הוא הדבר הכי גרוע ששמעתי במשך המלחמה. אני מקווה שהילד החדש ישכיח מעט את היגון הזה. אני לא יודע מה עוד להגיד לך... שוב תודה, נתראה בקרוב באמסטרדם, האל יברך אותך.
יואכים

         

המכתב האחרון של יואכים (יוקה) סנדרס שנמסר לארכיון בית לוחמי הגטאות

 

בתחילת אוקטובר 1943 נולד יואכים-פול, בנה השני של יאני. כשנה מאוחר יותר הוא נשלח עם אמו לגטו טרזין שבצ'כיה, שם היו אסורים עד תום המלחמה. אחר כך היו זמן מה בשווייץ ואחר כך בהולנד. ב 1952 עלו ארצה והתיישבו בנהריה. המפגש באמסטרדם, שבן הדוד יואכים ייחל לו במכתבו, לא התקיים. יואכים נשלח לאושוויץ, וביולי 1944 נספה במחנה-בת סמוך, בונה-מונוביץ'. מכתבו הפך להיות מכתב פרידה. גם אם הצליח לזרוק מכתבים נוספים מקרון הרכבת, לא ידוע אם הגיעו ליעדם.

יואכים-פול, בנם השני של יאני ופיליפ פול

הדפסשלח לחבר
Share |