פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

לציון יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה: השקת שני פרויקטים בתערוכת "יהודי הולנד בימי השואה"

פליפ דלמונט - אחד הילדים שהוסתרו על ידי הולנדים בתקופת המלחמה
פליפ דלמונט - אחד הילדים שהוסתרו על ידי הולנדים בתקופת המלחמה

בית לוחמי הגטאות מציין ביום הזיכרון הבין-לאומי לשואה אירועים העשויים להוות תמרורי אזהרה מפני אפליה וגזענות, אשר מתמקדים בנושאים שיש בהם מסרים אנושיים ואוניברסליים. השנה יתקיים בבית לוחמי הגטאות מפגש שיוקדש לאומץ הלב האזרחי וליצירה התרבותית בהולנד הכבושה ובמחנה וסטרבורק. הכתיבה והיצירה הם מופת אנושי להתנגדות לרוע ולמאבק בנאציזם ובמה שהוא מייצג. האירוע יתקיים בנוכחותו ובחסותו של קספר ולדקמפ, שגריר הולנד בישראל, ויוצג בו המופע "סרנדה לווסטרבורק", מאת הפזמונאי והמלחין קובי לוריא. המופע עוסק בתרבות, ביצירה ובהומור על סף התהום. 

במסגרת ציון יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה, יושקו בתערוכת הקבע "יהודי הולנד בימי השואה" שבמוזאון לוחמי הגטאות שני פרויקטים חדשים: פעילות אינטראקטיבית במכשירי טאבלט, שהתאפשרה הודות לתרומתה של עמותת SCMI (העמותה לכספי "מרור" קולקטיביים בישראל), ועמדות צפייה בסרטי עדות של הבמאי ההולנדי וילי לינדוור. את הכספים לפעילות זו תרמו ידידי בית לוחמי הגטאות בהולנד.

פרויקט א':  פעילות בטאבלטים

פיתחנו פעילות חדשנית על קורות יהודי הולנד בימי השואה. הפעילות נערכת בתוך התערוכה ועושה שימוש בחומרים ארכיוניים של בית לוחמי הגטאות שאינם מוצגים בתצוגת הקבע.

כדי לעמוד באתגרים החינוכיים שהטכנולוגיה של המאה ה-21 חוללה, החלטנו ליצור פעילות מאתגרת, מעניינת ובעיקר מלמדת בשפה שבני הנוער מדברים בה – השפה האינטראקטיבית.

דרך פעילות וחומרים ש"שתלנו" בטאבלטים, המבקרים מתחקים אחר סיפורם הייחודי של יהודי הולנד בתקופת השואה ולומדים על קשיי הקיום ועל דילמות אנושיות ומוסריות עמן התמודדו יהודים וגם לא-יהודים תחת הכיבוש הנאצי.  

הפעילות מועברת דרך ארבעה נושאים: זהות ותעודות זהות, נעורים בתקופת המלחמה, המחתרת בהולנד והתייחסות האוכלוסייה ההולנדית לשכניהם היהודים ולקורה איתם.

לפרויקט זה עבדנו עם קבוצת אספרו אקוסטגייד הבינלאומית.


בני נוער חוקרים בתערוכה בעזרת הטבלאטים החדשניים


פרויקט ב': סרטי עדות

לתערוכת הקבע המוצגת מזה מספר שנים במוזאון, המתארת את קורותיהם של יהודי הולנד בתקופת השואה, התווספו החודש ארבע עמדות צפייה בהן יוכלו המבקרים לצפות בעדותם של יהודים הולנדים שנותרו בחיים.  

העדויות נותנות נדבך אישי לסוגיות מורכבות איתן התמודדו יהודי הולנד בזמן הכיבוש הנאצי בהולנד.

ילדים במסתור

הסרט עוקב אחרי שלושה סיפורים של ילדים יהודים שהוסתרו על ידי הולנדים. ילדים אלה נפרדו מהוריהם הביולוגים והועברו למשפחות אומנה. הסרט מתאר את הקשיים של אותם ילדים בפרידה מהוריהם ובהסתגלותם למשפחות החדשות.

בסרט שלושה פרקים. בשניים מהם מתוארים סיפוריהם של שני זוגות אחים / אחיות שהופרדו בזמן המלחמה וכן עדות של מי שהיה תינוק חירש אילם, המספר כיצד הבריחה אותו דודתו רגע לפני שנשלח למחנה המעבר וסטרבורק, ממנו הועברו היהודים למחנה ההשמדה בפולין.

מחנה המעבר וסטרבורק

הסרט עוקב אחר סיפורים של ארבעה אנשים שהיו אסירים במחנה המעבר וסטרבורק:

ליאו בלומנזון יליד גרמניה, שנרשם כאסיר מס' 1 במחנה ועבד כמדריך עם בני הנוער במקום; הכנרית יטי קנטור, שניגנה בערבי תרבות שבמחנה להנאתם של קציני האס אס, ביניהם המפקד הראשי גמקר; האנלורה אייזינגר-קאו, צעירה שהצליחה בעזרת ארוסה לשעבר לצאת מן המחנה, אך הוחזרה אליו לאחר שחייבו את חברה, גם הוא אסיר במחנה, להסגירה. לסיום מובאים הרהוריו ותמיהתו של לואיס דה וייזה על עובדת יציאתן של הרכבות בכל שבוע מווסטרבורק אל אתרי ההשמדה בפולין באין מפריע.

יחסה של החברה ההולנדית לרדיפות היהודים

הסרט עוקב אחר התגובה של החברה ההולנדית לאור הגזרות והרדיפות נגד היהודים הן מהצד של ההלשנה, ההסגרה ושיתוף הפעולה של חלק מיסודות מתוך החברה ההולנדית, אזרחים מן השורה ושוטרים, והן מצדם של מנגד אזרחים הולנדים אחרים, שהזדהו עם מצבם של היהודים ופעלו למען הצלתם. 

המועצה היהודית

הסרט עוקב אחר הפעולות של המועצה היהודית ומקומה ככלי שרת בידי הכובש הנאצי וכן עם אלו דילמות גורליות הייתה צריכה להתמודד.

הכנסת עמדות הצפייה לתערוכת הקבע התאפשרה הודות לתרומתם הנדיבה של ידידי מוזאון בית לוחמי הגטאות בהולנד.

הסרטים הם בבימוי וילי לינדוור ובעריכתו.

הדפסשלח לחבר
Share |