פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

תערוכה חדשה מוצגת בגלריה לאמנות: תערוכתו של שמואל וילנברג – העד האחרון ממחנה המווות טרבלינקה

תערוכה חדשה מוצגת בגלריה לאמנות: תערוכת פסלים של שמואל וילנברג – העד האחרון ממחנה המווות טרבלינקה.

וילנברג נמנה עם 200 האסירים שהצליחו לברוח ממחנה ההשמדה טרבלינקה ב-2/8/1943, במהלך המרד שארגנו האסירים. כיום הוא בן 91, הניצול היחיד מבין 70 הבורחים ששרדו את ימי השואה.

שמואל וילנברג שהה במחנה עד פרוץ המרד וראה במו עיניו את הגעתם של מאות אלפי היהודים ואלפי הצוענים למחנה ואת שילוחם אל מותם במתקני ההשמדה בגז; גם אחיותיו איטה ותמרה נרצחו במקום. הוא עצמו חווה השפלה, אלימות, אכזריות ורוע קיצוני מצד אנשי האס אס הגרמנים והוואכמנים (השומרים) האוקראינים.

בתחילת שנות ה-2000 יצר וילנברג סדרת פסלים שהיא עדות ממקור ראשון של מי שנכח בזמן ההתרחשויות במחנה המוות. בשילוב עם רישומיו משנות השמונים, בהם מתוארות הפונקציות השונות של המחנה, רישומים הפורשׂים מבט כללי של המקום, נוצרה תמונה קפואה בזמן, בה האמנות והביוגרפיה של האמן פועלות יחד במרחב.

בתערוכה מוצגים פסלים, רישומים וקטעי עדות, המתארים דמויות ומצבים שווילנברג זכר וביקש להנציח. הם משמשים ראיה ישירה לאירוע שהמחוללים לא הותירו זכר לקיומו. בתערוכה מוקרן הסרט "טרבלינקה זה אני", בבימויו של יריב ברטל, בו מתאר וילנברג את הדחף לעבודה האמנותית.

בעשור שעבר הוצגה התערוכה של שמואל וילנברג בגלריה Zacheta בוורשה. לאחר מכן נדדה התערוכה והוצגה במשך יותר משנה במקומות שונים בגרמניה. בית לוחמי הגטאות, מוסד שמטרתו להנציח את השואה לאור עדויות הניצולים, רואה חשיבות בחשיפת סיפורו של וילנברג ושל מחנה המוות לקהל המבקרים הפוקד את המקום.

 

לגלריית תמונות

הדפסשלח לחבר
Share |