פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

פאול קור - תערוכה חדשה במסדרון קומת האומנויות ב"יד לילד"

ב 24.5- נציין 13 שנים למותו של פאול קור, אשר היה ילד בתקופת השואה וספריו מוכרים לילדים רבים. לאור הביקוש הרב לתכנית העוסקת בפאול קור וכתוצאה מהקשר הממושך בין גב’ פנינה קור, אלמנתו של הצייר, לבית לוחמי הגטאות, החלטנו לחדש את התערוכה.

התערוכה חושפת את יצירתו האמנותית המגוונת לאורך שנות חייו, ומתאימה לקהל היעד הצעיר והבוגר המבקר ב”יד לילד”. התערוכה החדשה כוללת ציור שמן מקורי של פאול קור, “הצ’לן”, ומספר תמונות נוספות מעבודותיו במטרה להאיר בעזרתם את סיפור חייו הייחודי ואת
התפתחות דרכו האמנותית.

פאול קורנובסקי היה בן 13 כשפרצה מלחמת העולם השנייה. עם פלישת הנאצים לצרפת ברח עם אמו ואחיו מביתם בפריז לנורמנדי שבדרום צרפת. אביו התגייס לצבא. כששוחרר האב מהצבא חזרו כל בני המשפחה לביתם בפריז. פאול האמין שהייתה זו טעות גורלית, הוא הניח שאילו היו נשארים במסתור בנורמנדי, אולי היו כל בני המשפחה שורדים את המלחמה.המצב בפריז הורע. גזרות ואיסורים קשים הוטלו על היהודים. פאול הפסיק ללמוד בבית הספר. למרות המצב הקשה ניהלה המשפחה חיי שגרה סבירים. באחד מימי הקיץ, כששהתה המשפחה בבית הקיט שבכפר, יצא האב על אופניו לכיוון פריז. זמן קצר לאחר שעזב הופיע ידיד המשפחה. הוא רצה להזהיר את האב שלא יצא לפריז משום שהנאצים עורכים מצוד אחרי יהודים. אך זה היה מאוחר מדי. פאול בן ה 15- זינק על אופניו בתקווה להשיג את האב, אבל בצומת דרכים בחר בכיוון לא נכון והחמיץ את אביו. הוא סיפר שבאותו רגע לא בכה. הוא היה המום, רק זמן רב אחר כך בכה על המקרה המצער.

אביו של פאול נשלח למחנה אושוויץ ונספה שם. בהמשך נשלחו פאול ואחיו לבית ילדים בשוויץ, שם חיו עד לסוף המלחמה. בשנת 1948 עלה פאול קורנובסקי לישראל והתגייס לצה”ל, שם הוכר כצייר מוכשר. בסוף שנת 1949 החל פאול בקריירה של גרפיקאי. הכרזה הראשונה שעיצב זכתה לפרסום רב: “מלווה מלחמה, מלווה ניצחון”. מאז עיצב כרזות רבות והתפרסם כגרפיקאי מוכשר. הוא עיצב סדרות בולים ואף שטר כסף שנשא את דמותו של בנימין-זאב הרצל (שטר של 100 לירות). מאוחר יותר החליט להקדיש את חייו לציור, לכתיבת סיפורים ולאיורם. מסיפוריו המוכרים:
“כספיון הדג הקטן”, “גן החיות הקסום”, “המטפס הקטן והפרח הזוהר” ועוד.

ספריו הפכו לרבי מכר והוא זכה בפרסים רבים.

הכותבת הינה מנהלת "יד לילד"

 

פאול קור, צ'לן

הדפסשלח לחבר
Share |