פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"הורה" לעבר החיים והחירות – אירוע לציון 70 שנה למרד בסוביבור ולהוקרת אלכסנדר פצ'רסקי, מפקד המרד

סוביבור
בשנת 1942 הוקמו 3 מחנות במזרח פולין, במסגרת מה שנקרא "מבצע ריינהרד": בלז'ץ, טרבלינקה וסוביבור. מטרתם הייתה השמדת יהודי הגנרלגוברנמן. במחנה ההשמדה סוביבור, שפעל מאפריל 1942 עד לאוקטובר 1943, נרצחו גם יהודים מהולנד, מצ'כוסלובקיה, מאוסטריה, מבריה"מ ומצרפת. סה"כ – כ-250,000 יהודים.

האם אפשר להתקומם במחנה השמדה
לאורך כל תקופת קיומו של המחנה נעשו בו ניסיונות להתקומם ולהימלט. תגובת הגרמנים והאוקראינים הייתה קשה ועלתה בחיי רבים. כדי למנוע בריחה אף הוטמנו מוקשים מסביב לגדרות המחנה. בסוביבור התגבשה מחתרת, בראשותו של ליאון פלהנדלר, אך אנשיה חסרו ניסיון צבאי בארגון מרידה של ממש ונרתעו מבריחה, מחשש לענישה הקולקטיבית הצפויה לנותרים מאחור.

עד שהגיע המשלוח ממינסק
עם המשלוח של יהודי מינסק, בספטמבר 1943, הגיעה גם קבוצה של חיילים רוסים-יהודים שנפלו בשבי. בראשם עמד אלכסנדר (סאשה) פצ'רסקי, שהיה קצין בדרגת סגן ב"צבא האדום". רומן פיקטיבי עם צעירה יהודיה מהולנד, לוקה, היה התירוץ שבחסותו הגיע סאשה למגורי האסירים הוותיקים, לפגוש את לאון פלהנדלר. בתוך זמן קצר רקמו השניים את תכנית המרד. ערב המרד העניקה לוקה לסאשה חולצה שתפרה במו ידיה, חולצה כקמע של מזל לקראת הקרב הגדול למען החיים והחירות.

אלכסנדר סאשה פצרסקי

 

המרד
ב-14 באוקטובר 1943, בארבע אחר הצהריים, סמוך לשקיעה, פרץ המרד.
לפי התכנית המקורית - יצעדו 600 אסירי המחנה אל עבר השער הראשי ויצאו את המחנה. הֶרֶג אנשי האס. אס. היה המפתח לבריחה.

באמתלות שונות פיתו אנשי המחתרת את אנשי הסגל להגיע לצריפים ולבתי המלאכה, שם חוסלו מרביתם. הנותרים, שגילו את דבר הרצח, הצליחו למנוע את היציאה המסודרת של האסירים מבעד לשער המחנה. החלה בריחה המונית אל היער הקרוב, כשמגדלי השמירה יורקים אש והמוקשים מתפוצצים.

אחרית דבר
לאון פלהנדלר נרצח זמן קצר אחרי השחרור. אלכסנדר פצ'רסקי שיקם את חייו ברוסטוב שברוסיה. הוא בנה דגם של המחנה והעמיד אותו במוזאון קטן בעירו, יחד עם החולצה שקיבל מלוקה ולבש בזמן המרד בסוביבור.

 

אלכסנדר (סאשה) פצ'רסקי לאחר המלחמה


אלכסנדר (סאשה) פצ'רסקי עם סמיון רוזנפלד

 

האירוע בבית לוחמי הגטאות
אלכסנדר (סאשה) פצ'רסקי היה לגיבור לאומי ברוסיה. האירוע, שערכנו בשיתוף עם עמיגור ובנוכחות ח"כ סופה לנדבר, השרה לקליטת עלייה, נועד לגאול את דמותו מאלמוניותה ולהאיר את מנהיגותו ואת גבורתו.

הנכבדים שהגיעו מהארץ היו:
ח"כ סופה לנדבר, השרה לקליטת עלייה; מר אריה אביר, יו"ר מועצת המנהלים של עמיגור ומר יובל פרנקל מנכ"ל עמיגור; מר לזר לוברסקי, שהיה שכנו וידידו הקרוב של אלכסנדר פצ'רסקי ברוסטוב ומתגורר היום בתל אביב; מר יאצק חודרוביץ', שגריר פולין; נספחת התרבות של שגרירות רוסיה, גב' נטליה יקימצ'וק; נציגה של שגרירות אוקראינה, גב' ילנה איוונצ'וק;  נציג שגרירות הולנד, ויליאם ולדהוזן ואן זנטן.

הגיעו במיוחד לאירוע מחו"ל:
ארקדי וייספפיר, שהיה בין המורדים, הגיע במיוחד מקייב עם בניו מיכאיל וואדים; לב סימקין, נציג הקונגרס היהודי-רוסי; הגב' בוגדנובה, מנהלת המוזאון היהודי במוסקבה וגם נטליה, נכדתו של פצ'רסקי באה מרוסיה ובאמתחתה החולצה של לוקה!

 

ד"ר ענת ליבנה, מנכל"ית בית לחמי הגטאות (משמאל) עם נטליה לדצ'נקו, הנכדה של פצ'רסקי, והחולצה שנתרמה לבית לוחמי הגטאות

צילום: הרצג שפירא

 

מימין לשמאל: נטליה לדצ'נקו, הנכדה של פצ'רסקי, ד"ר ענת ליבנה ומנכ"ל חברת עמיגור, יובל פרנקל

צילום: ליאת גוטיארז

ד"ר יצחק ארד, חתם את המפגש בהרצאתו על מלחינים ומשוררים יהודים שיצרו את ה"פסקול" של שירי המלחמה הפטריוטית הגדולה.

הנחתה את האירוע השחקנית והזמרת נטשה מנור, ומקהלת דיירי עמיגור לוותה בשירה.

הדפסשלח לחבר
Share |