פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

תואר שני בלימודי שואה:שיתוף פעולה בין בית לוחמי הגטאות לאוניברסיטת חיפה

 

 

אוניברסיטת חיפה, בית לוחמי הגטאות ו"יד ושם" חברו יחד לפתיחת מסלול לימודים ייחודי המקנה תואר שני בלימודי שואה. זוהי התכנית היחידה בארץ המאפשרת לסטודנטים להתמקד בתקופת השואה ובאחריתה ולזכות בתואר שני בתחום.

ההבנה כי כדי לחקור את תקופת השואה יש להיות אמון על מתודולוגיות מחקר מגוונות ושונות הביאה לכך שהתכנית היא רב-תחומית. נכללים בה קורסים בהיסטוריה של תקופת השואה, אנתרופולוגיה של טראומה וזיכרון, אמנות וספרות שואה, חינוך, מוזאולוגיה, פסיכולוגיה ועוד.

לצד התכנית האקדמית העשירה יוצאים התלמידים לסמינרים מרוכזים בבית לוחמי הגטאות, ב"יד ושם", במחנה המעפילים בעתלית וב"משואה" ולסיור לימודי בפולין ובגרמניה. כל התלמידים מתנדבים, במסגרת לימודיהם, בליווי פרטני של ניצולי שואה פעם בשבוע בביתם. בחג הפסח חגגו הסטודנטים עם ניצולי השואה את ליל הסדר ובסוף השנה צפו ביחד בהצגה ביידיש. קשרים אישיים נפלאים נרקמו בין התלמידים לניצולים ואלה בוודאי יימשכו גם לאחר סיום הלימודים.

במסגרת שיתוף הפעולה בין המוזאון לאוניברסיטה, התארחו תלמידי התכנית במהלך השנה בבית לוחמי הגטאות. שמונה מפגשים במגוון התחומים הרחב בו מתמחה הבית. אחד המפגשים המשמעותיים ביותר היה ביקור הסטודנטים ב"יד לילד". היה זה מפגש עם סוגיית חינוך ילדים בנושא השואה ועם דמותו של יאנוש קורצ'אק. במפגש אחר עברו הסטודנטים סדנה במרכז ההומניסטי, בה דנו בהוראת השואה לקהלים לא-יהודיים. במפגשים נוספים דנו במרד גטו ורשה, בשואת יהודי הולנד, ביקרו בארכיון בית לוחמי הגטאות ועוד.

שיתוף הפעולה המוצלח יימשך גם בשנת הלימודים הקרובה. הפעם יושם דגש על חינוך ושואה ואנשי הצוות של בית לוחמי הגטאות יציגו במסגרת סדנה מרוכזת לתלמידי התכנית את התפישה החינוכית של "הבית" בעבודה עם ילדים, נוער, חיילים, אוכלוסיות לא-יהודיות ועם הציבור הרחב. אין ספק שחשיפת תלמידי התכנית, המגיעים ממדינות שונות בעולם, לתפישה יוצאת הדופן של בית לוחמי הגטאות תעשיר את עולמם האינטלקטואלי ואת ארגז הכלים עמו הם יוצאים אל העולם.
למידע נוסף על התכנית:  http://holocaust-studies.haifa.ac.ilבשנה החולפת (2012 - 2013) נפתח באוניברסיטת חיפה מסלול בין-לאומי ללימודי שואה (לתואר שני). נרשמו אליו 29 סטודנטים, מרביתם מחו''ל (ארצות הברית, הולנד, אוקראינה, פולין ועוד). הייתי סטודנט במחזור ראשון זה. המפגש עם הסטודנטים היה מרתק. כל אחד בא מרקע אחר ומסיבות אחרות, אבל כולם מתוך עניין רב בנושא. בין הסטודנטים היו מורים, מהנדסים, עיתונאים, אמנים, צלם, זמרת, פסיכולוגית ועוד. כמה מן הסטודנטים היו כבר בעלי תואר שני, וכמה אפילו בעלי דוקטורט. מסלול זה בחן סוגיות בשואה מזוויות שונות – ספרות, היסטוריה, אנתרופולוגיה, פסיכולוגיה ועוד. בנוסף על הלימודים הפורמליים היו פעילויות משותפות ונוצרה מן קבוצה הפועלת מתוך עזרה הדדית (עומס הקריאה היה גדול).

במסגרת פגישות הלימוד באו הסטודנטים באופן קבוע לארכיון בית לוחמי הגטאות – סיור בתערוכות, שמיעת עדויות, ובעיקר – עבודה בחדר החוקרים הממוחשב החדש. בימים של המפגשים בבלה''ג החלפתי כובע והייתי איש ארכיון – מרצה על תיקים מעניינים השמורים אצלנו ומסייע לסטודנטים לאתר חומרים בחדר החוקרים שרק נחנך לאחרונה. נהניתי מאוד מן השילוב של לימוד במגדל האוניברסיטה ומחקר (חקירה...) במרתפי הארכיון. אני מקווה ששיתוף הפעולה בין בלה''ג לאוניברסיטת חיפה ימשיך ויתפתח ויתרום לשני הצדדים, לסטודנטים – מקור בלתי נדלה של חומרים מחקרים, לארכיון – פענוח מסמכים רבים, פרסומם והוספת נדבך לחקר השואה. תודה לכולם, ובהזדמנות זו בהצלחה למדין שחר היוצאת בימים אלה ללימודי תואר שני באותו מסלול באוניברסיטת חיפה.
נעם רחמילביץ'
ארכיון בלה''ג & תואר שני בלימודי שואה באונ' חיפה

 

הדפסשלח לחבר
Share |