פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

פרידה מארבעה מתנדבים בארכיון

כ-50 איש מתנדבים בארכיון. רובם עושים את עבודתם מהבית ואחרים מגיעים מדי שבוע לארכיון ועושים את עבודתם כאן. תרגום משפות שונות, הקלדה, צילום ועוד ועוד הם רק חלק מהמשימות שהמתנדבים לוקחים בהן חלק.

עבודת הארכיון אינה יכולה להתבצע כראוי ללא עזרתם הנדיבה של מתנדבים התורמים מזמנם ומכישוריהם ומסייעים בדרכים שונות להצלחתה. כ-50 איש מתנדבים בארכיון. רובם עושים את עבודתם מהבית, ואחרים מגיעים מדי שבוע לארכיון ועושים את עבודתם כאן. תרגום משפות שונות, הקלדה, צילום ועוד ועוד הם רק חלק מהמשימות שהמתנדבים לוקחים בהן חלק.

בימים אלו נפרדנו מארבעה מתנדבים יקרים במיוחד: סילבן לוי, מקס ריגאוד, שי סבן ונרי רבי.

סילבן לוי, הוותיק שבחבורה, איש חינוך במקצועו ובנפשו ואמן, מתנדב זה שנים רבות בארכיון ונותן עדות בפני ילדים ונוער. סיפורו המרגש של סילבן על ילדותו בפריז הכבושה מוצג בתערוכת קבע ב"יד לילד" ואף הוצג בתערוכה הזמנית "בעקבות תמונה אחת", אשר פורקה לאחרונה. סיפורו הומחז על יד צוות "יד לילד" והוצג בפני ילדים. בארכיון עסק סילבן בתרגום מסמכים מצרפתית. הוא עשה זאת במקצועיות רבה, בהקפדה יתרה ומתוך הבנת חשיבות מלאכת התיעוד. אנחנו מבקשים להודות לו על שנות ההתנדבות הרבות והמבורכות. סילבן איננו נפרד מבית לוחמי הגטאות, הוא ימשיך להיפגש עם קבוצות תלמידים המבקרות ב"בית" ולספר את סיפורו.
  

סילבן לוי עם חוה כהן סילבן לוי במסיבת ראש השנה

מזה שש שנים מקבלים אנו לעזרתנו מתנדב אוסטרי מארגון Gedenkdienst ("שירות זיכרון"). בוגרי תיכון באוסטריה יכולים לבחור בין שלושה מסלולים: שירות צבאי (חצי שנה), שירות לאומי באוסטריה (תשעה חודשים) או שירות לאומי באתר להנצחת השואה (אחד מעשרים) בישראל, באירופה או בארה"ב (שנה אחת מלאה). הנערים יכולים לבחור לעסוק בחינוך, במפגש עם ניצולי שואה או בעבודה בארכיון.

מקס ריגאוד סיים לפני כשבועיים את שנת ההתנדבות שלו בארכיון שלנו. במהלכה הוא תרגם מסמכים מגרמנית לאנגלית, רשם תקצירים לתיקי ארכיון שונים וסייע במיון מסמכים. מקס מעיד שהחומרים המעניינים שנחשף אליהם והעבודה בבית לוחמי הגטאות תרמו רבות לידע שלו על התקופה ולהיכרותו עם החברה ועם התרבות הישראלית. עוד סיפר מקס שהמפגש עם ניצולים, כמו חווקה פולמן-רבן, ממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות, השאיר עליו רושם רב. כשבועיים לפני שעזב קיבל מקס ריגאוד את פניו של מחליפו, מקס וסלי, וחנך אותו בימיו הראשונים בארץ. נפרדנו ממקס ריגאוד והודינו לו על השנה הנפלאה, ואנו מאחלים לו הצלחה בלימודיו באוניברסיטה בזלצבורג, עירו.

מקס ריגאוד, מתנדב מטעם ארגון  "שירות הזיכרון"
האוסטרי, מדריך את מחליפו

 
נרי רבי, בן קיבוץ גבע, מסיים שירות לאומי של שנתיים בארכיון. נרי, נכד לניצולי שואה מיוון, מתעניין כבר שנים בנושא השואה, קורא, צופה בסרטים ואף יצא לשני מסעות לפולין. זו הסיבה שהביאה אותו להתעקש להתנדב בבית לוחמי הגטאות, לצאת מוקדם כל בוקר בתחבורה ציבורית כדי להגיע בזמן לעבודתו בארכיון. קשה לנו לדמיין את שגרת יומנו בארכיון בלי נרי. מסירותו, נועם הליכותיו וחריצותו יחסרו לנו מאוד. אין איש בצוות שלא נעזר בשירותיו ונענה תמיד בחיוך. בנוסף על עבודתו בארכיון הופקד נרי על בדיקה ודיווח יומיומיים של כל מערכות ההפעלה בתערוכות המוזאון. תודה, נרי, על כל מה שעשית בארכיון ובמוזאון בשנתיים האחרונות. בהצלחה!

 

 

נרי רבי (מימין) במסיבת הפרידה, מנגן בבללייקה 

שי סבן (משמאל)
מספר על תכניותיו להתחיל לימודי שואה

 

שי סבן מסיים אף הוא תקופת שירות לאומי בארכיון. במשך שנתיים התנדב שי לעזרת הארכיון באמצעות עמותת "כנפיים" (הוא היה מחויב לשנה אחת ובחר להאריך את תקופת תרומתו). הוא האזין (שי הוא עיוור) לעדויות מוקלטות של ניצולי שואה ושקלט (הקליד) אותן כדי להנגישן לציבור הרחב. ברגישות רבה, במסירות ומתוך רצון עז ללמוד ולדעת, הקשיב שי לדברי העדים ותמלל את סיפוריהם הקשים תוך הקפדה על כל נקודה ופסיק. בעוד חודש יתחיל שי ללמוד בתכנית ללימודי השואה (לימודים לתואר ראשון) במכללת הגליל המערבי. אנו מקווים ששי יבוא ויצא בשערינו גם בשנים הבאות ומאחלים לו עניין, שמחה והצלחה.

 

הדפסשלח לחבר
Share |