פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מחלקת השתלמויות - השתלמויות תשע"ה (2014 - 2015)

שנת תשע"ה היא רבת פעילות בתחום ההשתלמויות. השתלמויות בית לוחמי הגטאות נפתחו בנובמבר 2014. פתיחת שנת תשע"ה התאפיינה בהתארגנות לשינויים ונהלים חדשים בתחום השתלמויות המורים, בעקבות הרפורמות הרבות והמשתנות של משרד החינוך.

שיתוף פעולה עם מרכז פסג"ה עכו
כל ההשתלמויות השנה היו בשיתוף עם מרכז פסג"ה (פיתוח סגלי הוראה) בעכו. ההשתלמויות מיועדות לכל אנשי החינוך (הגיל הרך, מורי בי"ס יסודי, חט"ב וחט"ע, וכן פתוחות לקהל הרחב) ומוכרות לרפורמות "עוז לתמורה" ו"אופק חדש".

שיפור מרכז ההרשמה להשתלמויות 
המרכז עבר התארגנות ושדרוג בכל מערך ההרשמה וניהול ההשתלמויות – מרגע ההרשמה, התשלום, הקשר עם המשתלמים ועד לדיווח לגמולים למשרד החינוך.

הצלחה בפתיחת כמעט כל ההשתלמויות המתוכננות
למרות הרפורמות של משרד החינוך ("אופק חדש " ו"עוז לתמורה"), המגבילות מאוד את המורים מבחינת השתתפות בהשתלמויות של מוסדות עצמאיים (שאינן השתלמויות ישירות של משרד החינוך), הצלחנו השנה לפתוח בהצלחה מספר רב של השתלמויות, כשבכל אחת מהן מספר מכובד של משתלמים.

נפתחו בשנה זו 10 השתלמויות: חמש מקוונות, הנלמדות דרך האינטרנט, ובמקביל חמש פרונטאליות, הנלמדות בבית לוחמי הגטאות.
סה"כ לומדים בשנה זו כ-350 משתלמים בקורסים הנמשכים לאורך השנה.

הגדלת מספר ההשתלמויות המקוונות – השתלמויות וירטואליות הנלמדות דרך אתר האינטרנט
ההשתלמויות המקוונות הפכו ליעד מבוקש ביותר. הן מאפשרות למידה מהבית בשעות נוחות ובקצב אישי – ורבים מבקשים את הלמידה בפורמט זה. השתלמות מקוונת גם מאפשרת להגיע לקהל לומדים רחב מכל קצוות הארץ.
בשנה זו נפתחו חמש השתלמויות מקוונות, כאשר בכל השתלמות היו מספר קבוצות.

70 שנה לסיום המלחמה
הנושא המרכזי שבחרנו להתמקד בו השנה הוא השנה האחרונה למלחמה, סיום המלחמה, השיבה לחיים, השיקום שאחרי והשפעות זיכרון השואה 70 שנה אחרי.

ארבע השתלמויות עסקו בנושא זה:

1."וכי אינכם יודעים כי המלחמה נגמרה? גורל היהודים בשנה האחרונה למלחמה – בין עקירה לשיקום" (השתלמות מקוונת)
בהשתלמות נבחנו  מקורות הכוח של יהודים עקורים ופליטים לברוא לעצמם עתיד חדש ולהשתתף בבניית אומה. עסקו בה בסיפורם של פליטים בסיום המלחמה ובנס השיבה לחיים והשיקום. בהשתלמות זו נפתחו שלושה קורסים מקבילים עם משתלמים מכל רחבי הארץ.

2. "פתח לנו שער – הגירה והצלה בימי השואה ולאחריה" (השתלמות מקוונת)
בהשתלמות נבחנו אפשרויות ההגירה והבריחה שעמדו בפני יהודים ערב השואה, במהלך השואה ולאחריה, וההחלטות של אנשים שהצילו את בני משפחתם באמצעות הגירה ובריחה, הכרעות שנמשכו לאחר המלחמה, אז הפכו לפליטים ועקורים ואחר כך – לבוני הארץ ומקימי משפחות.
בהשתלמות זו נפתחו שני קורסים מקבילים.

3. "חיים על קו הקץ – בין כיליון לשחרור בראי הקולנוע" (השתלמות בשיתוף "יד ושם")
בהשתלמות עסקנו בגורל היהודים במהלך השנה האחרונה של מלחמת העולם השנייה, בתהליך החזרה לחיים של הניצולים ובתרומתם להקמת המדינה. כל זאת – תוך צפייה בסרטים עלילתיים ותיעודיים. בכל מפגש – הרצאה של מרצים שונים ולאחריה הקרנת סרט באורך מלא.

4. "השואה – זיכרון וזהות – זיכרון השואה והשפעתו על החברה הישראלית"
בהשתלמות נבחנה השפעת זיכרון השואה שבעים שנה אחרי על דור הניצולים ועל בני דור ההמשך. כן נדונו האופן שבו הפך זיכרון השואה להיות מרכיב בזהותנו האישית והקולקטיבית וכיצד הוא משפיע על חיינו. כמו כן נבחנו הציפייה הלאומית להמשיך ולשאת את משא הזיכרון הקולקטיבי על כתפינו ואחריותנו להנחלתו לדורות הבאים.

נוסף לכך נפתחו השנה גם השתלמויות למחנכים לגיל הצעיר, בשיתוף ומימון מרכז פסג"ה בעכו: 

1. "כאשר אשוב ואהיה קטן: קורצ'אק ואהבת הילד"
 קורס חצי מקוון (5 מפגשים פרונטאליים + 5 מפגשים וירטואליים)
ההשתלמות עסקה בראייתו המיוחדת של קורצ'אק את נפש הילד. קורצ'אק היה מחנך פורץ דרך ובעל רעיונות חדשניים שהקדימו את זמנם. בהשתלמות נבחנו דילמות חינוכיות בהסתכלות ובהבנת עולם הילד מנקודת ראותו של קורצ'אק ובעשייתו החינוכית; נכלל בה גם חלק יישומי שתכליתו – ניסיון  לשלב את רעיונותיו של קורצ'אק בעבודה החינוכית כיום.
להשתלמות הייתה היענות רבה. נפתחו שני קורסים מקבילים. הלומדים הם אנשי חינוך מכל התחומים והגילאים – גננות ומורים.

זו שנה שנייה שאנו מציעים קורס חצי מקוון, המשלב למידה מקוונת עם מפגשים פרונטאליים, ויישומים הנלמדים בעשייה החינוכית בשטח.
המשתלמים (מורים וגננות) הביעו סיפוק רב מתרומת ההשתלמות לחשיבה ולעשייה החינוכית שלהם, וראו חשיבות רבה בהיכרות עם משנתו החינוכית של קורצא'ק ועם יישומיה בשטח. הם ציינו כי קיבלו כלים יישומיים רבים לעבודתם החינוכית, והועלתה בקשה לקורס המשך.

2. "והגדת לבנך ולבתך": הוראת השואה לגיל הצעיר
בהשתלמות נבחנה הסוגיה האם וכיצד לחשוף ילדים לנושא השואה.
נלמד בה איך ניתן להכין את הילדים למפגש עם נושא השואה ועם יום הזיכרון לשואה. הוצעו תפישה חינוכית בהוראת השואה לגיל הצעיר וכלים לחשיפת הנושא בהתאם לצורכי הילדים ולהתפתחותם הרגשית והקוגניטיבית.
בהשתלמות השתתפו גננות ומורות לגיל הצעיר. נכללה בה התנסות בפעילות בגני הילדים ובכיתות היסוד בביה"ס ביום השואה.
המשתלמות תיארו מהפך בכל התייחסותן להתמודדות עם נושא השואה בגיל הצעיר, וסיפרו כי  קיבלו כלים יישומיים רבים לעבודתן בגן ובביה"ס היסודי.

השתלמויות לשנת תשע"ו
לקראת השנה הבאה אנו יוצאים עם תכנית השתלמויות חדשה ומגוונת, המיועדת למורים, לאנשי חינוך ולקהל הרחב. בין היתר:
• הרחבת מגוון ההשתלמויות המקוונות באינטרנט
• קורסים חדשים בנושא השואה בראי הקולנוע, בשיתוף "יד ושם"
• שתי השתלמויות חדשות למחנכים לגיל הצעיר, בשיתוף פסג"ה עכו

מידע נוסף ופרטים על תכני השתלמויות תשע"ה ניתן למצוא באתר הבית:  לוחמי הגטאות / מח' השתלמויות

מידע לגבי השנה הבאה יפורסם באתר ביולי.


 

הדפסשלח לחבר
Share |