פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"בין כיליון לשחרור בראי הקולנוע": השתלמות בית לוחמי הגטאות בשיתוף "יד ושם"

בית לוחמי הגטאות מקיים מזה שנים רבות השתלמות בשיתוף עם "יד ושם". בשלוש השנים האחרונות הלמידה היא בשילוב סרט קולנוע. בכל מפגש מתקיימת הרצאה ולצדה הקרנה של סרט דוקומנטרי או עלילתי באורך מלא.

השנה אנו מציינים שבעים שנה לסיומה של מלחמת העולם השנייה. בין נושאי ההשתלמות: ההתמודדות בתקופת השואה; למידה על גורל היהודים במהלך השנה האחרונה של המלחמה ועל תהליך החזרה לחיים של הניצולים ותרומתם להקמת המדינה.

מפגש מיוחד בהשתלמות היה על המרידות במחנות המוות. לאירוע הוזמן מר שמואל וילנברג, שנמנה עם 200 האסירים שהצליחו לברוח ב-2.8.1943 ממחנה ההשמדה טרבלינקה. היום הוא הניצול היחיד מבין 70 האסירים ששרדו את השואה. במפגש ניתנה סקירה היסטורית מפי חיים מגירה, מדריך בכיר בצוות החינוכי של בית לוחמי הגטאות. בהמשך הוקרן הסרט "שמואל" של הבמאי יאן קידאווה בלינסקי, שהופק בפולין ב-2014, המציג את סיפור חייו של שמואל וילנברג ומלווה בעדותו האישית. לסיום התקיים ביקור בגלריה לאמנות בה מוצגת התערוכה "שמואל וילנברג – העד האחרון מטרבלינקה". בגלריה התקיימה שיחה מרגשת וחשובה בין שמואל וילנברג ועדה אשתו לבין 70 המשתלמים שנכחו במקום. הייתה זו הזדמנות נדירה בעבורם לפגוש אותו פנים אל פנים ולשמוע את עדותו, גם באמצעות הפסלים והתרשימים המוצגים בתערוכה.

הודות לשיתוף הפעולה המוצלח בין הצוות החינוכי של בית לוחמי הגטאות וצוות החינוך ב"יד ושם", המשתלמים נחשפים לחומרים מגוונים וחדשים בתחום הוראת השואה. בסיום הקורס השתתפו המשתלמים באירוע "בין הצפירות", שהתקיים בבית לוחמי הגטאות ב-20 באפריל, שנושאו היה השחרור, וכן ישתתפו בכנס המורים הארצי ב"יד ושם" שיתקיים באחד ובשניים ביולי בנושא זה.

ביקור בגלריה לאמנות בה מוצגת התערוכה
"שמואל וילנברג – העד האחרון מטרבלינקה" 
בנוכחות שמואל וילנברג

הדפסשלח לחבר
Share |