פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

חדשות "יד לילד"

ביקור תלמידי ביה"ס תפן

מיקה היוז מעברון השתתפה בביקור מיוחד ב"יד לילד" בחודש שעבר. מיקה וחבריה לכיתה לומדים בתכנית מיוחדת בתפן, המיועדת לילדים עם שיתוק מוחין. במוזאון השתתפו התלמידים בפעילות בשם "דרך המוזיקה והזיכרון", הכוללת האזנה למוזיקה וסיור בתערוכה "תווי חיים", המספרת על ילדים יהודים שניגנו בכינור לפני וגם בזמן המלחמה.


ביקור ב"יד לילד" של נשות קרן "האופן הפנימי", לציון יום הזיכרון לשואה 2015

מפגש נשות "האופן הפנימי" וגברים מארגון "רוטרי"-נהריה, כ-35 איש, התקיים ביום ראשון, 12.4.2015, ב"יד לילד".

נשות קרן "האופן הפנימי" נוהגות להרים מדי שנה תרומה לפעילות החינוכית ב"יד לילד". גם השנה הביעו רצונן לתרום לפרויקט אמנות שיוצג בתערוכה של יצירות ילדים המבקרים במוזאון ומשתתפים בסדנת האמנות. התערוכה תוצג בכנס הסתיו של אגודת הידידים הישראלית, שבמרכזו יצוין באירוע חגיגי מלאות 20 שנה להקמת "יד לילד". 

כמחווה לתרומתן זכו נשות "האופן הפנימי" לפעילות ב"יד לילד", זו שנה שנייה בסמוך ליום הזיכרון לשואה. הביקור התחיל בהתכנסות בסדנת האמנות, בה מוצגות בתצוגת קבע יצירות ילדים המבקרים במוזאון. בהמשך צפו המשתתפות בהצגה "ריקוד השמחה והעצב", המבוססת על סיפור חייה של לאה פריד, ניצולת שואה שבהיותה ילדה הוסתרה במנזר במשך שלוש שנים. לאחר ההצגה התקיים דיון בהנחיית ענת כרמל, מנהלת "יד לילד". השתתפה בו לאה פריד, שעדותה מוקרנת במוזאון מזה 20 שנה וספרה "ריקוד השמחה והעצב" יצא לאור ב-2006. כן לקחו חלק בדיון השחקניות גילי ודניאל, המגלמות בהצגה את דמותה של לאה.

מפגש משפחתי ב"יד לילד" לציון יום הולדתו השמונים של ישראל ויזל, חניך בית הילדים בבלנקנזה, ויום הולדתה התשעים של ראומה וייצמן, שניהלה את בית הילדים

ביום שישי, 17.4.2015, התקיים מפגש משפחתי ב"יד לילד" לציון יום ההולדת השמונים לישראל ויזל ויום ההולדת התשעים של ראומה. חברים וקרובי משפחה התכנסו בסדנת האמנות של "יד לילד" ושמעו דברים מפי ראומה, ברכות מהמשפחה ונגינת מפוחית על ידי בעל השמחה, ישראל ויזל. בהמשך סיירו בתערוכה "כאן התחילה ילדותי" בהדרכת פוריה ליצ'י, אוצרת התערוכה והרכזת הפדגוגית של "יד לילד". בהמשך צפו בהצגה "אברהמל'ה הילד משמה" ולבסוף ביקרו בתערוכת הקבע "סיפור הילד היהודי בשואה". 

 

ישראל ויזל מנגן במפוחית

ראומה ויצמן עם ענת כרמל

 

פרויקט חידוש עדויות ושדרוג מסכים

הודות לתרומה של אגודת הידידים "יד לילד"-צרפת, נמשך פרויקט המסכים, הכולל הוספת עדויות המתאימות לתפישה המוזאלית והחינוכית שלנו. התחקיר כולל קריאת ספרי עדות רבים, צפייה בסרטי עדות ופנייה לעדים שסיפורם מתאים לצורכינו והם מוכנים להתראיין. הפרויקט כולל גם שדרוג עמדות הצפייה בעדויות, המאפשר בלחיצת כפתור להתחיל את העדות מתחילתה, לעבור לעדות הבאה או להחליף לשפה האנגלית. 

לפני כחודשיים צולמה עדותה של לילה הונדרט-קרביץ, מקיבוץ לוחמי הגטאות  (אמה של טלי שנר שניהלה את "יד לילד" במשך 11 שנים). לילה הייתה אז ילדה בת 10 והוסתרה אצל משפחה נוצרית בשני בורות מסתור: מתחת לחדר השינה ומתחת לדיר החזירים. עדותה משולבת בתצוגה המרכזית עם פליקס זנדמן.

חוה כהן, הבמאית, נסעה לראיין את יענקל'ה בן סירא בת"א עם צלם ובסיועה של אפרת פלדמן, מדריכה ב"יד לילד" וקרובת משפחה של עדינה ויענקל'ה. בהזדמנות זו אני ממליצה לקרוא את הספר "צעדים בערפל", כדי להכיר את סיפורו המלא והמדהים. עדותו תשולב ברצף העדויות מחודש אפריל.

בימים אלה נמצאת עדותה של ניצולת השואה שושנה שילוני בשלבי עריכה. העדות תשולב בתצוגה המרכזית יחד עם עדותם של פליקס זנדמן ולילה הונדרט-קרביץ, מכיוון שהסתתרה בעליית גג של רפת.

הסיפור של שושנה הופיע לראשונה מטעם הטלוויזיה הקהילתית בראשון לציון בסרט קצר (כעשר דקות) המתאים לילדים, הנקרא "כמעט בגילי".

עוד שדרוג חשוב בעבור המבקרים הבודדים שלנו הוא השלמת ה-Easyguide – הסבר בעברית ובאנגלית לתערוכה "כאן התחילה ילדותי".

בברכת המשך יצירה פורייה, שיתוף פעולה ועשייה מיטבית לכולנו.

יענקל'ה בן סירא עם הבמאית חוה כהן (משמאל)
ואפרת פלדמן, מדריכה ב"יד לילד" (מימין)
לילה הונדרט-קרביץ עם משפחתה ליד עדותה
 

הדפסשלח לחבר
Share |