פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

מפגש משפחתי לזכרו של מוניה אברהמי ב"יד לילד"

בסוף חודש פברואר התקיים ב"יד לילד" שבבית לוחמי הגטאות אירוע לזכרו של מוניה אברהמי, שהיה מנכ"ל בית לוחמי הגטאות במשך כ-10 שנים. ל"יד לילד" הוזמנו כל בני משפחתו הענפה של מוניה. אחרי ההתכנסות ודברי פתיחה, העניקה מנהלת "יד לילד" ענת כרמל לבני משפחת אברהמי אלבום שהופק על ידי שתיים מחברות הצוות. התצלומים והמסמכים שבאלבום לקוחים מעיזבונו של מוניה השמור בארכיון ה"בית". באלבום מתוארת מעורבותו של מוניה בהקמת "יד לילד".

 


בדברי הפתיחה בירכה רעיה קליסמן, מנהלת קשרי החוץ של בית לוחמי הגטאות, את המשפחה בשם הנהלת ה"בית" והזכירה את פועלו הרב של מוניה אברהמי ז"ל לביסוס הבית בכלל ולהקמת "יד לילד" בפרט:

"שנים רבות עבדת בבית לוחמי הגטאות, מהן כיהנת כעשור כמנכ"ל, ומעשיך רבים מספור. בדרכך המיוחדת השרית אווירה חמה ואבהית, ועם חוש הומור שנון, עקשנות, דבקות במטרה ועשייה מתמשכת ללא לאות עמדת מאחורי מספר פרויקטים בלתי נשכחים. דחפת את הפקת הטרילוגיה של סרטי "הבית" –  "המכה ה 81", "פני המרד" ו"הים האחרון", בהובלתם של  דוד ברגמן, ז'אקו ארליך וחיים גורי.
ניהלת את פרויקט הקמת "יד לילד", מאל"ף עד תי"ו. לשם כך הקמת אגודות ידידים בכל רחבי העולם – קנדה, ארה"ב, בריטניה ועוד. בעזרתן גייסת משאבים רבים שאפשרו את תהליך ההקמה. בתבונה רבה כינסת צוות מיוחד שבנה את "יד לילד", מקום שאין דומה לו בעולם כולו.
עם בוא גלי העלייה מרחבי בריה"מ לשעבר, הבנת את הצורך בהקמת המחלקה הרוסית, יחד עם חברך פנחס אגמון ז"ל, כדי לאסוף חומרים על שואת יהודי בריה"מ וכדי להנגיש את סיפור השואה לעולים דוברי הרוסית.
גם אותי קיבלת בחיבוק בהגיעי עם הרעיון להקמת "המרכז לחינוך הומניסטי" בבית לוחמי הגטאות. פתחת בפניי דלתות וסייעת בטוויית קשרים לתורמים המסייעים בידינו עד היום.
ועם העצב שבלכתך, טוב לזכור שאת כל מעשיך, שלא יסולאו בפז, לא תוכל גם הפרדה ממך להשיב לאחור..."

השנה אנו מציינים 20 שנה לייסוד "יד לילד". לכן מצאה לנכון ענת כרמל, מנהלת "יד לילד", להקריא מדבריו של מוניה על הקמת מוזאון הילדים הראשון העוסק בשואה: 

הקמת "יד לילד" הייתה העזה גדולה של אנשים אשר האמינו כי הזיכרון ולקחיו האישיים והלאומיים בונים עם ומגבשים את תולדותיו.
"יד לילד" יהיה לכן תרומה ישראלית לקשרים ברובד חדש עם ילדים מן העולם כולו, בהתכנסויות, בעצרות, בתכניות לימוד, בתחרויות אמנותיות, בסמינרים בינלאומיים ובפרסומים: כל אלה יהוו תמרורי אזהרה אל מול הפנאטיות, הלאומנות, הגזענות, רדיפת הזר ושנאת השונה. 
 
 "יד לילד" יהיה מקום דינמי מתפתח וגדל, אשר ימשיך לאסוף אליו שמות, סיפורים, יומנים ועדויות שהוסתרו עד היום מפחד, מבושה ומכאב. האם תצליח ההעזה? האם נוסיף נדבך לתרבות הזיכרון הנבנית בחיפושים, בתהיות ובייסורים? התשובה – בידיהם של הצעירים.
"יד לילד" הוא גם מצבה לזכר ילדותם של המיליונים, ילדות שנקטעה, וגם "יד" מסייעת ותומכת לדורות הבאים המתאמצים לבנות עולם חדש – פתוח, אמין, ספוג ערכים, המוכן לקחת על עצמו אחריות לחייו וחיי זולתו.

מוניה אברהמי, מנכ"ל

בטכס ציינה ענת כרמל שבמשך שנות עבודתה ב"יד לילד", כ-20 שנה, היא מרגישה שהיא מקיימת את חזונו של מוניה וכל מתכנני המקום ומקימיו. היא שמחה לארגן את האירוע בעבור בני משפחתו כדי שיוכלו להגיע למקום ולראות בעיניהם את חזונו של מוניה, אשר השקיע שנים רבות כדי שיוקם.

"המקום שוקק חיים וזה עדיין המוזאון היחיד מסוגו בארץ ובעולם. גם אם בצוות העובד כיום זכו מעטים להכיר את פועלו של מוניה, אני זוכרת, מוקירה ומנסה  ש"יד לילד" יהיה מקום דינמי מתפתח וגדל, אשר ימשיך לאסוף אליו סיפורים ועדויות של ניצולי שואה שעדיין יכולים להתראיין ולספר לדורות הבאים את סיפוריהם, כדי שיסופרו ויוצגו בתצוגת הקבע".

הדפסשלח לחבר
Share |