פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

כנס החורף של אגודת הידידים: יום עיון בנושא "פליטות והגירה - אז והיום"

לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה ערך בית לוחמי הגטאות ביום שלישי, 26.1.2016, כנס בנושא פליטות והגירה – אז והיום. אל הכנס הגיעו אורחים רבים: ידידי הבית, משתלמים, מדריכי פולין ותושבי האזור. את האירוע הנחה העיתונאי אורן נהרי ובליבת המפגש התקיים פאנל בהנחייתו, בו השתתפו: אופיר פז-פינס, שר הפנים בממשלת אריאל שרון ויו"ר הוועד המנהל של בית לוחמי הגטאות; חוקרת השואה, ההיסטוריונית של בית לוחמי הגטאות, פרופ' חנה יבלונקה; הפעיל החברתי והבלוגר אבי בלכרמן; העיתונאים בן דרור ימיני וד"ר דרור אידר.

מנכ"לית בית לוחמי הגטאות, ד"ר ענת ליבנה, הזכירה בדברי הברכה שלה את ועידת אוויאן ביולי 1938, בה דנו נציגים מ-32 מדינות בנושא הפליטים היהודים: ארה"ב הבהירה שאין בכוונתה לשנות את מכסות ההגירה, בריטניה הצהירה ששטחיה צפופים למדי ונציג אוסטרליה אמר כי "כרגע אין לנו בעיית גזענות ואיננו מעוניינים ליצור בעיה שכזו". ד"ר ליבנה אמרה כי כהיסטוריונית היא רואה את רדיפת היהודים בשנות השלושים, את הסירוב של מדינות רבות לתת לפליטים היהודים להיכנס בשעריהן, וכן את רבע מיליון העקורים היהודים שנותרו באירופה עוד חודשים ושנים לאחר תום המלחמה – כחלק בלתי נפרד מסיפור השואה. לפיכך, שאלה, האם מוטל עלינו ציווי מוסרי שונה ביחס לפליטים בשל ניסיוננו ההיסטורי?
העיתונאי אורן נהרי שאל על ההבדלים הקיימים בין הזרים המנסים להיכנס היום למדינות אירופה לבין הפליטים בשנות השלושים, שכן הפליטים היום הם "מוסלמים ברובם המוחלט, קנאים לגרסת האסלאם שלהם. כמה מהם, יש להניח, טרוריסטים בהווה או בעתיד; מוסווים, או אולי אף נשלחים כסוס טרויאני אל הכופרים".
גם דרור אידר התייחס להבדל ואמר כי "פירוק החברה הלאומית ביבשת הישנה מקבל תאוצה מכיוון שחלק ניכר מהם [מהפליטים] מסרב לאינטגרציה. כניסתם ליבשת עלולה לסמן את התפרקותו של אורח החיים הישן".

אופיר פז-פינס אמר כי אין מדיניות הגירה לישראל משום שהמדינה איננה מעוניינת לפעול בעניין זה בגישה מערכתית וכי מדינת ישראל איננה נדיבה מספיק במתן מעמד פליט. עוד אמר פז-פינס כי לכלוא מבקשי מקלט הוא פתרון מאוד לא ראוי בעיניו. יש לתת למבקשים זכויות או לגרשם.

פרופ' יבלונקה אמרה כי בארץ נוהגים לציין שלושה ימי זיכרון נפרדים לשואה וכי לדעתה לכל אחד מהם יש לייחד צביון שונה. על יום הזיכרון הבינלאומי לשואה לעסוק, לדעתה, בזווית האוניברסלית של השואה ובלקח שלה לאנושות. יבלונקה ציטטה את יהודה אלקנה שאמר שמאושוויץ יצאו שני עמים: אחד האומר "לי זה לא יקרה שוב" והשני האומר "זה לא יקרה שוב". היא משתייכת לעם השני.

אבי בלכרמן סיפר על מפגשו עם הפליטים התשושים על גבול הונגריה ועל יחסם של השלטונות אליהם כקרימינלים וסגירתם במחנות.
בן דרור ימיני דיבר בין השאר על כך שמדינות אירופה, אשר גינו בתחילה את מדיניותה הקיצונית של הונגריה ביחס לפליטים, נוקטות כיום אותה מדיניות עצמה.
משתתפי הפאנל נטו להסכים כי על ישראל לקבל על עצמה מכסה סמלית של פליטים על מנת להפגין סולידריות אנושית במשבר המתמשך.

הפליט ג'מאל יעקוב סיפר את עדותו האישית מהטבח בדארפור וסיפור על שהייתו במתקן "חולות".
בסיום הערב  גרם הזמר פרינס מגאנה לקהל ולמשתתפי הפאנל לסיים את המפגש במצב רוח מרומם והזכיר לכולנו עד כמה אנו דומים כבני אנוש.

לגלריית הצילומים מהכנס

לצפייה ביום העיון ביוטיוב :

 

 

 

הדפסשלח לחבר
Share |