פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

"רפואה קטלנית": יום עיון משותף לפקולטה לרפואה של הטכניון ולבית לוחמי הגטאות

יום עיון משותף לפקולטה לרפואה של הטכניון ולבית לוחמי הגטאות על פועלם של רופאים גרמנים בתקופת השלטון הנאצי.
יום העיון, שהתקיים ביום חמישי, 21.1.2016, עסק בלקחים שעל הרופאים בימינו להסיק מהתנהלות הרפואה בתקופת השלטון הנאצי.
התגייסות הפרופסיה הרפואית בגרמניה לטובת האידאולוגיה הנאצית, והפיכתם של רופאים וצוותי רפואה למכשיר מרכזי בבצוע מדיניות האותנזיה ולאחר מכן – בהשמדת יהדות אירופה, צוענים, הומוסקסואלים וקבוצות נוספות – עמדו במרכזו של הדיון.

ד"ר טסה שלוש, רופאת משפחה בקופ"ח כללית, מרכזת קורס רפואה ושואה בבית הספר לרפואה של הטכניון, עסקה בהוראת האתיקה במוסדות הרפואה הגרמנים בשנים 1945-1933. היא הראתה כי בניגוד לסברה הרווחת כי הרופאים הגרמנים היו נטולי אתיקה – דווקא היה להם קוד אתי, אלא שהוא היה מעוות – תקף לאוכלוסיות מסוימות ותואם את האידאולוגיה על פיה פעלו.


פרופ' ישראל שטראוס, פסיכיאטר, מנהל המערך הקהילתי בבית החולים בבאר יעקב וחבר לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, עסק ביחס לחולי נפש בתקופה הנאצית ותיאר כיצד פעלה התכנית שכונתה
"T4" (על שם רחוב טירגרטן 4, בו ישב מטה התכנית). פרופ' שטראוס הראה כיצד לא ניתן היה להוציא אותה לפועל ללא שיתוף הפעולה המלא של הפסיכיאטרים. באוקטובר 1939, מיד לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, הוציא היטלר צו חשאי המסמיך רופאים להמית ב"המתת חסד" "חולים שאינם ניתנים לריפוי". תחת כותרת זו נכללו בני אדם רבים – חולי נפש, חולים כרונים, מוגבלים בשכלם ועוד.

ד"ר עומר גולדשטיין, ממארגני הכנס, מומחה לגסטרואנטרולוגיה מבית החולים "בני ציון", המרכז יחד עם ד"ר שלוש את הקורס שואה ורפואה, דיבר על דמותה של ד"ר הרטה אוברהאוזר, שערכה ניסויים אכזריים באסירות במחנה רוונסבריק. אוברהאוזר פעלה תחת השגחתו של ד"ר קארל גבהרדט וערכה במחנה ניסויים שמטרתם הייתה זיהום מכוון של פצעים.
פרופ' שמואל רייס, רופא משפחה, המנהל האקדמי של המרכז לחינוך רפואי של "הדסה" ומנהל היחידה לפיתוח סגל בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל, דיבר על חשיבות החינוך האתי בפקולטות לרפואה ועל דמותו של הרופא העתידי.

בפאנל מומחים שנערך במחצית השניה של היום דנו מרצי הכנס, פרופ' שלו ואורחים נוספים, בדילמות רפואיות עכשוויות כגון הזנה בכפייה וקריטריונים להפלה מלאכותית.
הסטודנטים והאורחים סיירו בתערוכה "רפואה קטלנית: בריאת הגזע העליון", המוצגת בימים אלו בבית לוחמי הגטאות – תערוכה שהובאה ממוזאון השואה בוושינגטון.
הכנס נערך בברכת סגן נשיא הטכניון בעז גולני, ובחסות דיקן הפקולטה לרפואה של הטכניון, פרופ' אליעזר שלו. השתתפו בו סטודנטים מהשנה השנייה והשלישית וכן אורחים רבים מהפקולטות של ירושלים ותל אביב ומלשכת האתיקה של הסתדרות הרופאים.

.

הדפסשלח לחבר
Share |