פייסבוק
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
  • חדשות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות
בית לוחמי הגטאות עולה על מפת התיירות של ישראל

אל הזרם המרשים של חיילים, קצינים, שוטרים ותלמידים המגיעים מדי יום לביקורים ולסמינרים בבית לוחמי הגטאות הצטרפו בחודשים האחרונים כמה קבוצות ייחודיות מישראל וממדינות רבות ברחבי העולם. הקבוצות הגיעו לבית לוחמי הגטאות על מנת ללמוד על הבית, להכיר מקרוב את תכניו הייחודיים ולבדוק דרכים לחשיפת הבית בפני תיירים מהארץ ומחו"ל ולשילובו במסלולי הטיול והתיור בגליל המערבי.
אחת מגולות הכותרת של ביקורים אלו היה סמינר שבו השתתפו 35 שגרירי מדינות מכל רחבי העולם. "הופתענו ושמחנו לגלות כאן מוזאון מתקדם טכנולוגית, שעוסק בשואה מנקודת מבט שונה מזו שהורגלנו אליה, מוזאון אשר עוסק גם בהישרדות, בתקומה לאחר השואה, בתקווה ובלקחים ההומניסטיים הנגזרים מהשואה," במילים אלו סיכם שגריר סלובניה בוריס סוביק את הביקור המרגש, שקיימו בבית השגרירים, סגני השגרירים והקונסולים.
ועוד אמר סוביק: "לא נותר לנו אלא להעריך ולברך את מי שלחמו בגטאות ואת מי ששרדו את תופת השואה, השכילו לבנות לעצמם עתיד חדש ונותרו מחויבים לספר את האמת לעולם ולדורות הבאים".
בביקור ההיסטורי השתתפו שגרירים וסגניהם, קונסולים ומזכירים ראשונים משגרירויות רבות ובהן: רוסיה, הודו, אתיופיה, אוסטריה, בלגיה, מקסיקו, סלובניה, קונגו, חוף השנהב, מלטה, אלבניה, אנגולה, בלרוס, בולגריה, קולומביה, קוסטריקה, קרואטיה, אקוודור, גאורגיה ואחרות.
אחד משיאי הביקור היה מפגש של הנציגות הדיפלומטית עם אנשי המרכז ההומניסטי בניהולה של רעיה קליסמן ועם בוגרת תכנית הלימודים של המרכז ההומניסטי המשמשת כיום כמדריכה במרכז ועם תלמידים מהגליל המערבי, ערבים ויהודים. התלמידים סיפרו על חוויותיהם מהמפגשים בין יהודים לערבים שעסקו בשואה ובכאבו של האחר.
השגרירים שמעו כי חלק מדיונים ומפגשים אלו התקיימו גם בצל אירועי יום הכיפורים בעכו, בעיצומה של מלחמת לבנון השנייה ובמהלך מבצע "עופרת יצוקה". הנציגים רמי הדרג ועתירי הניסיון לא הסתירו את התרגשותם לאורך הביקור, שאלו שאלות רבות והביעו עניין בגישתו האחרת של בית לוחמי הגטאות.
במסגרת הביקור ובשיחה עם חווקה פולמן-רבן, פעילת מחתרת בגטו ורשה וממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות והמוזאון, שמעו השגרירים על העקרונות המנחים של מייסדי הקיבוץ והמוזאון וממשיכי דרכם ובהם: ההתנגדות היהודית לנאצים, הגבורה בתקופת השואה, היכולת לקום מעפר ולהקים חיים חדשים בישראל ומעל לכול הפנמת הלקחים ההומניסטיים הנגזרים ממוראות השואה.
הסיור כלל ביקור באולם "יזכור" של בית לוחמי בגטאות, בתערוכת מרד גטו ורשה, ב"יד לילד" וכאמור גם במרכז ההומניסטי. האורחים רמי הדרג הביעו התפעלות מהקבוצות הרבות של חיילים ותלמידים שעברו על פניהם במהלך שעות הביקור. ראש מחלקת הטקס במשרד החוץ, יצחק אלדן, אמר בתום הסיור: "אין ספק שהיו כאן כמה וכמה רגעי שיא. השגרירים התרגשו בעיקר מהמפגש עם חווקה פולמן-רבן, פעילת מחתרת בגטו ורשה המרבה לספר את מה שעבר עליה ולהעביר מסרים עמוקים ומרגשים על לקחיה מהשואה".
 
 

הדפסשלח לחבר
Share |