בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

"תיאטרון במוזיאון": אירוע לציון 15 שנה ליד לילד

יד-לילד - אתר ההנצחה החינוכי הראשון בעולם לזכר מליון וחצי ילדים בבית לוחמי הגטאות ציין 15 שנה להקמתו באירוע ייחודי תחת הכותרת "תיאטרון במוזיאון – סיפור עדות הופך לחוויה רב–חושית"

במהלך האירוע הוצגו חמישה מונולוגים מתוך העדויות של יד-לילד ותערוכת הולנד, ביניהם סיפור ההצלה של צופיה לנגר, אשר הומחז בעקבות תמונה אחת ליד ציוריה של צופיה. ההצגה ממחישה את קשיי ההתמודדות במסתור ואת חשיבותו של עולם הדמיון ואת נוכחותם של גיבורי האגדות באמצעות ציורה של צופיה שצוירו בעת שהותה במסתור בהולנד ומדגישה את גדולת המעשה האנושי של "חסידי אומות העולם". עוד הציגו השחקנית יעל וייס הציגה את סיפורו של אנטק צוקרמן ממייסדי הבית על חלומו להקים את יד- לילד; נילי גורן, על הספרונים ששלח לה אביה למקום מסתורה בהולנד, וקטע מההצגה "ריקוד השמחה והעצב". ההצגה מבוססת על ספרה של לאה פריד. עד כה צפו בהצגה ביד לילד מעל 5000 ילדים.
 
"
יד לילד"  - בית לוחמי הגטאות, אתר ההנצחה החינוכי לזכר מליון וחצי הילדים היהודיים שנספו בשואה, נפתח לקהל המבקרים בשנת 1995 ומציין 15 להקמתו. האתר נבנה למרגלות המוזיאון ההיסטורי של בית לוחמי הגטאות ובסמוך לאמפיתיאטרון בו מתקיימת מדי שנה עצרת הנעילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

התפיסה החינוכית של
"יד לילד" העמידה במרכז הדיון את עדותם של הילדים הניצולים ואת סיפורם האישי כפי שהוא מסופר מנקודת מבט ילדית. דגש מרכזי הושם על החיים בגטו ועל השהייה במקומות המסתור השונים מתוך ניסיון להבין לעומק את מגוון ההתמודדויות העצום אליו נדרשו הילדים בתקופת זו. לימוד התקופה בדרך זו כמוהו כפתיחת חלון אל עולמם של ילדים רבים, בני גילם של המבקרים הצעירים ב"יד לילד", אשר חוו על בשרם את שבר המציאות ונדרשו לבנות מחדש את עולמם ללא בני משפחתם האהובים שנספו. הילד האחד, סיפורו האישי, אהבותיו וגעגועיו, קשייו וכאביו הפכו למוקד הסיפור.
 
"
יד לילד" מציג למבקריו הצעירים שלוש תערוכות: "סיפור הילד היהודי בשואה", "קורצ'אק של הילדים", תערוכת "בעקבות תמונה אחת" ותערוכה זמנית "תווי- חיים".  התערוכות מזמנות אתגר פדגוגי חדש ויצירתי ומאפשרת הרפתקה של חקר וגילוי בסביבה מוזיאונית. התלמידים נפגשים עם חומרים ראשוניים - חפצים, צילומים, מסמכים ועדויותובאמצעותם מפענחים את פרקי הסיפור של הניצולים, מילדותם שנגזלה באירופה הכבושה ועד להקמת ביתם ומשפחתם בארץ ישראל.

סיפורי ההתמודדות הנחשפים בתערוכה מעצימים את גדולת המעשה האנושי ומחזקים את האמונה בעתיד טוב יותר. ב-15 שנה  לקיומו הפך "יד לילד" למרכז חינוכי משמעותי עבור מחנכים ותלמידים מבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בישראל. מדי שנה מבקרים בו כ – 15,000 תלמידים צעירים מכתות ה'-ח' הבאים למפגש ראשוני עם הנושא וכ – 50,000 תלמידי תיכון, חיילים, פרחי הוראה וכן מורים רבים.

 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים