בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

שבוע המחנך בישראל ברוח יאנוש קורצ'אק

יאנוש קורצ'אקהשבוע מצוין בישראל שבוע המחנך, שמטרתו קידום העיסוק בדמותו ובתפקידו של המחנך כמעצב המעשה החינוכי, העלאת המודעות הציבורית לתפקיד המחנך ולמשמעותו בעולמם של התלמידים, והבעת הערכה לאנשים אשר עוסקים בחינוך. במהלך השבוע מתקיימות פעילויות במוסדות החינוך, בשיתוף המורים והתלמידים, למימוש תפיסות אלו.

 

השנה נבחר יאנוש קורצ'אק לאיש שברוחו מתנהלות הפעילויות בשבוע זה. לציון בחירה זאת ושהבוע כולו, אנו מביאים כאן מבחר קטן של ציטוטים של קורצ'אק, המבטאים היטב את תפיסת עולמו החינוכית. מאמרים נוספים על האיש ומעשהו החינוכי ניתן לקרוא כאן

 

"בכל ילד יש ניצוץ משלו, שיכול להדליק מדורות אושר ואמת"

(יאנוש קורצ'אק, "איך לאהוב ילד", כתבים א', עמוד 49)

 

אין ילדים שאין בהם כישרון

"אין ילדים שאין בהם כישרון, אלא שהכישרון כמה וכמה דרכים ופתחים לו: יד, אוזן, עין - יש ילדים שהתפתחותם לא הגיעה לגמר בישול כלום אין בשבילם מקום? צריך ליצור את צורתם השונה ואושרם השונה ולא לתבוע לבית דין את הטבע או בורא העולם."

(יאנוש קורצ'אק, "כזה וכזאת על ילדים", דת הילד, עמוד 102)

 

ושונים צבעי הפרחים וגווני עיניהם של בני האדם

"ונתתי אני את לבי לראות, כי רק קלי הדעת מבקשים שיהיו כל בני האדם דומים האחד לחברו. והחכם ישמח שיש בעולם יום ולילה, קיץ וחורף, זקן וצעיר, ויש ציפורת כרמים וציפור בשמים, ושונים צבעי הפרחים וגווני עיניהם של בני האדם, ואלוהים אשר ברא את האדם זכר ונקבה ברא אותם. רק מי שאינו אוהב מחשבה יצטער על השוני וירגז על הרב גוניות, המאלצים את האדם לחשוב ולראות ולהבין."       

(יאנוש קורצ'אק, "כללי חיים", ילדות של כבוד, עמודים 336-337)

 

יש כל מיני ילדים

"בעולם הילדים מתרחש כל מה שמתרחש בעולם העכור של המבוגרים. תמצא בו נציגים של כל הטיפוסים מפני שהילדים נוטלים לעצמם את כל דפוסי החיים מן הסביבה, שבתוכה התחנכו, מפני שהם צופנים בקרבם את כל התאוות. נוחים, אדישים, טובי לב, נאמנים עד לגרועים ביותר,  נוכלים מובהקים, מלאים יוזמה ערמומית, רעי לב נסתרים, נרגנים ופושעים.

"עץ הלבנה יישאר הלבנה, עץ האלון יישאר אלון, הערבה ערבה, אפשר לי להצליח לעורר מה שרדום בנפש, אך איני יכול ליצור יש מאין."                                                          

(יאנוש קורצ'אק, "הפנימיה", עם הילד, עמודים 335-334)

 

מצגת: מבחר מדברי יאנוש קורצ'אק  מצגת: מבחר מדברי יאנוש קורצ'אק
הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים