בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

עשור למותו של פאול קור: מפגש משפחתי ופתיחת תערוכה

30/05/2011

ביום חמישי האחרון, 26.5, בשעות הצהריים, התכנסו בני משפחתו של פאול קור, חברים ואנשי צוות מהמוזיאון, לציון עשור למותו של פאול קור. האורחים סיירו בתערוכה המרכזית של יד לילד, "הילד היהודי בשואה", ולאחר מכן ירדו לתערוכה "בעקבות תמונה אחת", שבה שוכנת התצוגה המוקדשת לצייר ולסופר פאול קור. ענת כרמל, מנהלת יד לילד שהנחתה את הטקס, ציינה כי התצוגה החדשה של פאול קור קשורה מאוד לתכנים של תערוכות הקבע במוזיאון. 

מרימי שניאור, אוצרת התערוכה, הסבירה את רציונאל התצוגה: "התערוכה הוקמה בעקבות ציור אחד של פאול קור, 'המקהלה', שנעשה בשנים 1991-1990. קור נתן ביטוי לזיכרון השואה בשפה הקרובה אליו, שפת האמנות". שניאור עמדה גם על הקשר בין התצוגה לתפישה החינוכית של יד לילד: "דרכי ההתמודדות של ילדים עם קשיי המלחמה והישרדותם בשואה מהווים נדבך מרכזי במוזיאון. בתצוגה של קור, לצד הציור 'המקהלה', ניתנת הזדמנות לראות כיצד צייר את חוויות המלחמה כילד וכיצד ביטא את הזיכרונות כאמן בוגר". 

פוריה ליצ'י, יועצת פדגוגית ותחקירנית התערוכה, הוסיפה: "הייחוד בסיפור חייו של פאול קור הוא ברוח הנושבת ממנו, סיפור חיים שבונה רצף אירועים, החל בילדות מאושרת, דרך שבר משפחתי, בריחה, פרידה ואובדן, וכלה בחזרה לחיים ובמימוש חלומות ועשייה יצירתית למרות ילדותו העשוקה. יש בסיפורו אמירה אופטימית, שלאורה אפשר לחנך את הדורות הצעירים".

בנו של פאול קור, ד"ר יורם קורנובסקי, נשא דברים וסיפר זיכרונות מבית אבא. מצד אחד תיאר איך היה לגדול בבית שבו לא מספרים על השואה. מצד שני הזכיר את ספרי הילדים שכתב אביו ואמר שהם ביטאו עולם אוטופי שפאול קור רצה ליצור. הוא סיים והודה לאמו, פנינה קורנובסקי, שנתנה את חסותה לתערוכה, ולמוזיאון "יד לילד", שנתן מקום להנצחת אביו. הטקס הסתיים בהפתעה מרגשת, כשפנינה, אלמנתו של קור, הוציאה מחברת ציורים של דגמי מטוסים (שהעתק שלה מוצג בתערוכה), שיצר קור בתקופת השואה. מחברת זו התגלתה בפריז בשנת 2005, ארבע שנים לאחר מותו של הצייר. 

לפרטים על התערוכה» 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים