בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

בית לוחמי הגטאות מרכין ראש ואבל על מותו של רומן האלטר

12/02/2012

רומן האלטר ז"ל


ויטראז'ים של האלטר ב"יד לילד"

בית לוחמי הגטאות מרכין ראש ואבל על מותו, בגיל 85, של ניצול השואה רומן האלטר. האלטר היה ידיד יקר של ה"בית" ועזר רבות למוזאון במשימתו להנציח את זכר השואה. 

רומן האלטר נולד בשנת 1927 בחודץ', פולין. עם פרוץ המלחמה הועבר לגטו בלודז', שם הועסק בעבודות כפייה. ב-1942 נשלח, שריד יחיד ממשפחתו, למחנה אושוויץ, משם – למחנה הריכוז שטוטהוף ואחר כך - לדרזדן כעובד כפייה. אחרי המלחמה התחוור לו כי מ-800 יהודי עיירת הולדתו נותרו ארבעה, והוא ביניהם.

עם תום המלחמה עבר מר האלטר להתגורר בבריטניה והיה לארכיטקט ואמן. הוא היה שותף לחזון שהביא להקמת אגף הילדים "יד לילד", שבמתחם בית לוחמי הגטאות ע"ש יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד. המוזאון ההיסטורי נוסד ב-1949 ע"י ניצולים, חלקם חברי "הארגון היהודי הלוחם", שייעדו אותו להיות בית שיספר על העולם היהודי שחרב, את סיפור הגטאות, השואה והמרד.

הרעיון להקמת "יד לילד", להנצחת זכרם של מיליון וחצי ילדים יהודים שנספו בשואה, נולד בעקבות שיחה בין יצחק "אנטק" צוקרמן לרומן האלטר. אנטק חש שהמוזאון ההיסטורי אינו שלם ללא אגף זיכרון לילדים.

לאחר מותו של אנטק פותח הרעיון לבנות אגף נוסף לילדים ע"י רומן האלטר ובנו ארדין. הרעיון היה להקים בניין שבו שלוש קומות, המזכיר בצורתו ארמון חול של ילדים. התוכנית עובדה על ידי האדריכל רם כרמי. רומן האלטר ובנו ארדין עיצבו את חלונות הוויטראז' המעטרים את "יד לילד", אשר מבוססים על ציורי ילדים מגטו טרזין. מר האלטר ובנו עבדו בהתנדבות, מתוך רצון להנציח, בין השאר, את בני משפחת האלטר שנספו בשואה.

רומן האלטר הותיר אחריו את רעייתו סוזי, את שלושת ילדיהם ארדין, אלומה ואביבה ונכדים.

למידע נוסף על חלקו של האלטר בעיצוב "יד לילד" - לחצו כאן

 

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים