בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

פירוק תערוכת "בעקבות תמונה אחת" והקמת תערוכה חדשה: "כאן התחילה ילדותי..."

חודשי הקיץ, לאחר שמונה שנים, הורדה התערוכה "בעקבות תמונה אחת" מחלל התערוכות המתחלפות של "יד לילד".  בתערוכה מיוחדת זו הובא סיפורם של 20 ניצולי שואה שנולדו למשפחות יהודיות באירופה שבין שתי מלחמות העולם, ניצלו מהשואה, התבגרו בארץ ישראל והקימו בה את ביתם. דרך עדויותיהם למדו המבקרים הצעירים על דרכי הישרדות שונות ומגוונות ועל קשיי ההסתגלות של הילדים. בתערוכה הוצגו תצלומים, תעודות, מכתבים, עדויות, חפצים וציורים של הניצולים.

במשך ימים ארוכים דאגו אנשי צוות "יד לילד" ואנשי הארכיון לארוז את כל החומרים הארכיוניים, כשחלק מהפריטים יוחזרו למשפחות הניצולים וחלק נתרם לארכיון. 

כעת יהיו סיפורי הניצולים חלק מסדנת חקר והמבקרים הצעירים יוכלו להשתמש בעדויות כדי ללמוד על נושאים כמו זהות שאולה, ה"קינדרטרנספורט", כוחו של חפץ כמשמר זיכרון ועוד. 

כל סיום הוא גם התחלה וצוות "יד ילד" עסוק כבר כמה שנים בתחקיר ובאצירת תערוכה חדשה בשם "כאן התחילה ילדותי..."
פוריה ליצי, אוצרת התערוכה החדשה, מסבירה: 

"התערוכה החדשה משלימה את הביוגרפיה הקולקטיבית של ילדים שחוו את השואה. התערוכה עוסקת בגורלם עם סיום המלחמה ולאחריה: ילדים שאיבדו את הוריהם ואת ביתם; שאיבדו במלחמה ערכי מוסר והם מתקשים לחזור לחיים נורמאליים; ילדים שחיו בזהות שאולה אצל משפחות נוצריות ובמנזרים,ילדים אשר התקשו לחזור אל זהותם היהודית וסוגיות נוספות המעמיקות את ההבנה שהשחרור לא היה סופו של מאבק ההישרדות.

הישועה באה לילדים הללו בהתגייסות המופלאה של חברי תנועות נוער ששרדו את השואה ובחרו להישאר באירופה כדי לתמוך בילדים, בתרומתם של השליחים מא"י, של אנשי ארגון "הבריחה", שלקחו חלק באיסוף ובהברחת הילדים לאזורים שהגדילו את סיכוייהם לעלות לארץ, ובפועלם של יחידי סגולה, ששמו להם למטרה לבנות בית לילדים במקום הבית שחרב, לשקם את זהותם, להשלים את חינוכם ולהחזירם לחיים נורמאליים. 

ה"בית" במשמעותו העמוקה הוא הרעיון המנחה של התערוכה והוא מופיע לאורכה בשלושה היבטים, שהם שלושת חלקיה של התערוכה:  אבדן הבית, בניית הבית הזמני "המשקם" – בבתי הילדים שהוקמו לאחר המלחמה  והנדודים בדרך לעתיד מבטיח ומלא תקווה בבית שבארץ המובטחת – ארץ ישראל.

מטרת ההיכרות עם פרק זה בחייהם היא לחשוף את הדילמות של הילדים ושל המחנכים ולהעלות על נס את התגייסות ניצולי השואה ושליחי ארץ ישראל להחזיר לילדים הללו את ילדותם האבודה, לשקם את חייהם ולנטוע בלבם תקווה לעתיד טוב יותר."

חלק בלתי נפרד מן הביקור בתערוכה החדשה הוא צפייה בהצגה חדשה, "אברמה'לה הילד משמה", שנושאה הוא מפגש בין ילד יתום ניצול שואה ל"צבר" הישראלי.

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים