בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

"שם היה לי בית" – עבודות מאוסף בית לוחמי הגטאות

"שם היה לי בית" – עבודות מאוסף בית לוחמי הגטאות

שם היה לי בית
שם שמים
שם מים
והארץ הייתה תוהו ובוהו (מיכל סדן)

למילה בית מנעד משמעויות רחב: בית הוא מבנה המיועד למגורים ונושא משמעות חומרית של רכוש וביטחון. בית הוא המרחב האישי והפרטי של האדם. ככזה הוא מאפשר ליושביו להביט מתוכו אל המרחב החיצוני ולכוון את עצמם למקומם בעולם. בית מסמל גם את המשפחה המצומצמת או המורחבת ולעתים את גוף האדם, שהוא ביתה של הנפש.
בית. חום. משפחה. אהבה – מילים ברורות כל כך לכולנו בכל שנות ילדותנו.       את המילה בית מלווה הידיעה שיש לאן לחזור ושיקבלו אותנו כפי שאנחנו.
ויש שהנסיבות כופות עלינו מציאות אחרת...

באוסף האמנות של מוזאון בית לוחמי הגטאות שמורים אלפי רישומים ייחודיים, עבודות שמן ופסלים. התערוכה "שָם היה לי בית", העוסקת בבית ובמשפחה, מציגה יצירות מהאוסף מן הימים שלפני, בזמן ולאחר השואה. שֵם התערוכה מתקשר אל המשפט הפותח את תערוכת הקבע "הילד היהודי בשואה" ויוצר רצף בין התערוכות: "הייתי קטנה אז, היה לי בית שָם, הורים ושני אחים גדולים...".
האמנים הם ניצולי שואה, ילידי מדינות אירופה טרם המלחמה ואמנים ארץ-ישראלים.
היצירות שבתערוכה משקפות את המקום החשוב של האמנות ברוח האדם ואת חשיבות הבית והמשפחה.

יש בידינו מידע על אודות רוב האמנים, אך קיימות גם יצירות עלומות שם ותאריך יצירה. אנו מציגים יצירות של שישה אמנים יהודים שציירו בתקופת השואה.
חלקם ציירו בסתר וסיכנו את חייהם בגטאות ובמחנות (כמו אייזיק-אדולף פדר, שנספה ב-1943במחנה אושוויץ). אלו שניצלו המשיכו ליצור עד סוף ימיהם (כמו אירן אברט, הצעירה מבין ששת האמנים, שלמדה ציור, רישום ושיקום יצירות אמנות בגרמניה, נכלאה במחנה מכלן בבלגיה, עלתה לארץ והייתה בין מקימי קריית האמנים בצפת(. יש גם יצירות של ניצולי שואה כמו משה קופפרמן, פאול קור ושמואל בק, שציירו מיד עם תום המלחמה את זיכרונותיהם וחוויותיהם מזמן המלחמה. אחרים, כמו שושנה נוימן, התחילו רק בשלב מאוחר יותר של חייהם להתמודד עם האבדן.

ההפקה והביצוע הם של צוות המוזאון:
תחקיר ואוצרות משותפת: צוות "יד לילד", בהנחיית ד“ר מיכל סדן
הכנת היצירות לתערוכה: גלינה סרגיינקו, ענת ברטמן-אלהלל
תרגום: מיידין שחר
תלייה ותאורה: ויקטור נמירובסקי, מאיר אטיאס

התערוכה מוצגת בסיוע "יד לילד" צרפת.


הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים