פייסבוק
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

גיליון מס' 1 - דבר המנכ"ל

רמי הוכמן, מנכ"ל בית לוחמי הגטאותשלום לכם,

ב-19 באפריל 1949, יום השנה השישי למרד גטו ורשה, עלתה קבוצה של ניצולי שואה על הקרקע באזור הגליל המערבי וייסדה את קיבוץ לוחמי הגטאות. היה זה הקיבוץ הראשון שנוסד בידי גרעין שהורכב כולו מאנשי שארית הפלטה.

במקביל להנחת אבן הפינה לקיבוץ, ובאותו היום, הונח המסד למוזאון בית לוחמי הגטאות למורשת השואה והמרד ע"ש יצחק קצנלסון, בדמותה של תערוכת תמונות. היה זה מוזאון השואה הראשון בארץ ובעולם. המייסדים היו עשרות צעירים, לוחמי המרד בגטו ורשה ומנהיגיו, לוחמים בגטאות, פרטיזנים ואנשי מחתרת במחנות. בהניחם את היסודות לקיבוץ הגשימו חלום שהחל עוד בהיותם חניכי תנועות הנוער בצל מלחמת העולם השנייה: הם הקימו את הקיבוץ למען הדורות הבאים ואת בית העדות - לשמירת הזיכרון.

כ-400 מוזאוני שואה פרוסים היום בכל רחבי העולם. בית לוחמי הגטאות הוא אחד המוסדות הגדולים שבהם בתחום השואה והחינוך. ייחודו אינו רק בראשוניותו. הוא היחיד שהוקם בידי ניצולי שואה, מהבודדים הממוקמים בלב קהילה חיה, הוא חלוץ בחקר השואה ובאיסוף החומרים, וחשוב מכול - במטרה ששם לו מיום היווסדו לעסוק בחינוך.

כעת, לאחר שציינו את שנת השישים ל"בית", שהשפעתו על עיצוב זיכרון השואה בחברה הישראלית ניכרת, אנו נערכים לאתגרי העתיד. היערכות זו מקבלת משנה תוקף בשל היותנו מצויים בצומת הדרכים שבו עתידה השואה להפוך מזיכרון להיסטוריה - עם היעלמו של דור הניצולים.

בצומת זו אנו רואים חשיבות מיוחדת לשמירה על קשר דו-סטרי עם הציבור, ובמסגרת זאת חונכים כעת את "דף הבית" – עלון הבית, שישמש פלטפורמה נוספת להצגת הפעילות הענפה שנעשית בבית.

אני מזמין אתכם לבוא אלינו לביקור בהזדמנות קרובה. בית לוחמי הגטאות מתעדכן ומחדש לא רק בעולם הווירטואלי. התצוגות שבו הן מהמתקדמות בעולם המוזאונים. בתצוגות של האגף החדש משולבות מדיות מתקדמות ואמצעי מולטימדיה להמחשה משופרת ולהעצמת החוויה הערכית שהבית שלנו מזמן לבאים בשעריו. 

להתראות בקרוב.

רמי הוכמן
מנכ"ל בית לוחמי הגטאות

הדפסשלח לחבר
Share |