בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

תערוכה חדשה: הציורים של פאול קור

בימים אלה מוצגת במוזיאון "יד לילד" תערוכה חדשה מיצירותיו של הסופר והצייר ניצול השואה פאול קור, לציון עשור למותו. פאול קור כתב ואייר 20 ספרים, בהם "כספיון", "הפיל שרצה להיות הכי הכי" ו"גן החיות הקסום".

פאול קורנובסקי היה בן 13 כשפרצה מלחמת העולם השנייה. עם פלישת הנאצים לצרפת ברח עם אמו ואחיו מביתם בפריז לנורמנדי שבדרום צרפת. אביו התגייס לצבא. כששוחרר האב מהצבא חזרו כל בני המשפחה לביתם בפריז. פאול האמין שזו הייתה טעות גורלית, הוא הניח שאילו היו נשארים במסתור בנורמנדי, אולי היו כל בני המשפחה שורדים את המלחמה.

המצב בפריז הורע. גזרות ואיסורים קשים הוטלו על היהודים. פאול הפסיק ללמוד בבית הספר. למרות המצב הקשה ניהלה המשפחה חיי שגרה סבירים. באחד מימי הקיץ, כשהמשפחה שהתה בבית הקיט שבכפר, יצא האב על אופניו לכיוון פריז. זמן קצר לאחר שעזב הופיע ידיד המשפחה. הוא רצה להזהיר את האב שלא יצא לפריז משום שהנאצים עורכים מצוד אחרי יהודים. אך זה היה מאוחר מדי. פאול בן ה-15 זינק על אופניו בתקווה להשיג את האב, אבל בצומת דרכים בחר בכיוון לא נכון והחמיץ את אביו. הוא סיפר שבאותו רגע לא בכה, הוא היה המום, רק זמן רב אחר כך בכה על המקרה המצער. אביו של פאול נשלח  למחנה אושוויץ ונספה שם.

בהמשך נשלחו פאול ואחיו לבית ילדים בשוויץ, שם חיו עד לסוף המלחמה.

בשנת 1948 עלה פאול קורנובסקי לישראל והתגייס לצה"ל, שם הוכר כצייר מוכשר.

בסוף שנת 1949 פתח פאול בקריירה של גרפיקאי. הכרזה הראשונה שעיצב זכתה לפרסום רב: "מלווה מלחמה, מלווה ניצחון". מאז עיצב כרזות רבות והתפרסם כגרפיקאי מוכשר. הוא עיצב סדרות בולים ואף שטר כסף שנשא את דמותו של בנימין זאב הרצל (שטר של 100 לירות). מאוחר יותר החליט להקדיש את חייו לציור, לכתיבת סיפורים ולאיורם. מסיפוריו המוכרים: "כספיון הדג הקטן", "גן החיות הקסום", "המטפס הקטן והפרח הזוהר" ועוד. ספריו הפכו לרבי מכר והוא זכה בפרסים רבים.

לקורות חייו של פאול קור בהרחבה»

קורותיו של פאול קור בתקופת המלחמה»

לתערוכה "6 תמונות לזכר 6 מיליון"»

תמונות מסדנת היצירה בעקבות התערוכה

 

כתבו על התערוכה:

"אחרי 57 שנים במזוודה: הציורים מתקופת השואה נחשפים", חדשות 2, בתאריך 1.5.2011
"תערוכת ציורים של פאול קור". ערוץ הילדים, 1.5.2011
"תערוכה חדשה בלוחמי הגטאות: 'חיי בשואה כנער'", "ישראל היום", 1.5.2011

 

תצלומים מהתערוכה של פאול קור באגף "יד לילד": 

הקודם
הגדל
הבא
Next Page 
דרונט בניית אתרים