בית לוחמי הגטאות
הזמנה
עגלת הקניות שלך ריקה.

תוכנית למנהלי מפעלי תעשייה ולעובדים

הביקור בבית לוחמי הגטאות מעשיר, מלמד ומעורר חשיבה ומעורבות. אנו עוסקים בשאלת האדם בשואה – ערכיו, הכרעותיו ובחירותיו – ובודקים את אופק אפשרויות ההתנהגות האנושית, מתהום המאפליה אל הציווי לבניית חברה דמוקרטית וסובלנית.

הסופר א"ב יהושע אמר: "השואה גילתה לנו תהום חדשה של רוע שאליה מסוגל האדם להגיע, אבל את כוח עמידתו... לצד הייאוש יכולה להיוולד גם תקווה". 

 

בתכנית:

קבלת פנים – קפה וכיבוד קל

התכנסות באודיטוריום – צפייה בסרט "הבית", על אופיו המיוחד של בית לוחמי הגטאות

סיור מודרך בתערוכות: תערוכת "יזכור", תערוכת "בית עדות", קומת התצפית

ביקור בתערוכת "ההתנגדות היהודית בשואה" – דגש על ערכי התנגדות, אחריות ומנהיגות 

סיור בתערוכות "יד לילד" – דגש על סיפורו של פליקס זנדמן, מנכ"ל וישיי – מילדות בבור לתעשייה חובקת עולם.

 

אולם "יזכור" – עבודת ההווה של הזיכרון

באולם "יזכור" נחשף ארכיון החפצים של בית לוחמי הגטאות, שעל הקמתו שקדו המייסדים משנותיו הראשונות של המוזאון. החפצים שהיו סגורים עד כה במרתפי הבית נחשפים לעין המבקר בטכנולוגיה חדשנית, המאפשרת להאיר מגירות זכוכית לפי בחירתו ולטוות את דרכו בשדות הזיכרון. כך פוגשים המבקרים שרידים אחרונים של עולם שהיה ולומדים על תרבות שאבדה.

במקביל מוקרן על קיר התערוכה מיצב אותיות המכיל את שמות הקהילות שבהן חיו היהודים ערב השואה ומהן נלקחו אל מותם.

עיצוב האולם השקט והמופנם מזמן למבקרים דיאלוג אישי ואינטימי עם נושאי הזיכרון.

 

"בית עדות" – עדויותיהם של מייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות

בתערוכה מובא סיפורה של קהילת מייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות, הן כקהילה בעלת מאפיינים ביוגרפיים משותפים והן כאוסף של יחידים שסיפור חייהם חד-פעמי. התערוכה כוללת 148 סיפורי עדות אישיים המביאים את מורכבות החיים בתקופת השואה, בגטאות, במחנות, במקומות המסתור, במרד וביחידות הפרטיזנים – סיפורים שבסיומם ההחלטה לעלות לארץ ישראל ולהקים בה קיבוץ.

הדיאלוג בין המבקר לבין סיפורי הניצולים נעשה בדרך אינטראקטיבית באמצעות מסכי נגיעה, סרטים ומצלמות חישה המגיבות למיקומו של המבקר.

 

התצפית – מבט אל העתיד

הקומה העליונה של בית לוחמי הגטאות נפתחת אל המרחב ומציגה בפני המבקר את נופי הגליל המערבי – קיבוץ לוחמי הגטאות, הים, ההרים, יישובים כפריים ועירוניים. עמידה מול נופים אלה מעצימה את גודל המעשה הציוני ומחזקת את האמונה בעתיד טוב יותר. המרחבים הירוקים והגליל הפורח הם עדות לניצחון רוח היצירה האנושית והגשמת חלומם של הרבים שלא זכו.

הדפסשלח לחבר
Share |
דרונט בניית אתרים