פייסבוק
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

חדש באגף המוזאון

לפני כשנה התקיים במוזאון הלאומי אושוויץ-בירקנאו כנס בינלאומי בשם "אמנות אסורה". בכנס השתתפו מנהלי אוספי אמנות, אוצרים ומנהלים ממוזאוני שואה ואתרי הנצחה באירופה. אוולין אקרמן, מנהלת אגף המוזאון, ייצגה את בית לוחמי הגטאות בכנס בהרצאה ששמה: "המסע של מרים נוביץ', מייסדת אוסף האמנות של מוזאון בית לוחמי הגטאות". הרצאתה תופיע בחוברת המקבצת את הרצאותיהם של משתתפי הכנס, בהוצאת המוזאון הממלכתי אושוויץ-בירקנאו.

אוסף האמנות העשיר והייחודי של בית לוחמי הגטאות זכה להתעניינות גדולה בשנה שחלפה. להלן כמה מהמוסדות שפנו אלינו כדי להיעזר בפריטים מהאוסף לצורכי המחשה בספרי לימוד, בקטלוגים, בתצוגות מתחלפות, בתערוכות קבע ובסרטים דוקומנטריים. ללא ספק האוסף מתחיל לקבל את החשיפה הראויה לו.

  • הסרט "היופי" של הבמאי הצרפתי קריסטוף קוגנט. חלק נרחב מהצילומים לסרט נערכו בארכיון האמנות. רישומים בעלי חשיבות היסטורית ממדרגה ראשונה ייחשפו בקרוב לקהל הרחב באמצעות הסרט, שאמור להשתתף בפסטיבל הסרטים בקאן.
  • מבחר רב של דימויים מאוסף האמנות ומארכיון התצלומים מופיע במהדורה המחודשת (2012) של האנציקלופדיה The Holocaust: The Jewish Tragedy,  בעריכת סר מרטין גילברט.
  • פרופסור ייז'י מלינובסקי מפולין מוציא לאור קטלוג עבודות אמנות של אמנים יהודים-פולנים, מהם אמנים שעבודותיהם נמצאות באוסף ה"בית".
  • בבלגיה חידשו את המוזאון קאזרן דוסן שבמכלן (מלין). חלק נכבד מעבודות אמנות נשלחו אליהם לתצוגת קבע.

     
    אגף המוזאון ממשיך לתת שירות ולהוות משענת לחוקרים הכותבים על הביטוי האמנותי בתקופת השואה, על אמנות כהתנגדות רוחנית ועל האמנות כתחליף לצילום. 
     


ב-16.11.2012 תיפתח תערוכת התצלומים של אריאל ינאי:

יער שחור-לבן

   שני מסעות לטרבלינקה

 

אריאל ינאי הוא ראש המחלקה לצילום ב"קאמרה אובסקורה" ובנו של שמואל "סמק" ינאי, אחרון מפקדי הפלי"ם, יליד ורשה שמשפחתו נרצחה בטרבלינקה. בתערוכה זו מוצגים תצלומים של

אריאל ינאי מיערות הסמוכים לאתרי רצח ודיאלוג בינו לבין חווקה פולמן-רבן, שבאחד ממסעותיה כשליחה מטעם תנועת "דרור" הגיעה לטרבלינקה כדי לאשש שמועות בדבר רצח היהודים במקום. בתערוכה יש עיסוק במשמעות המסע וביכולתו של הצילום לשמש כראיה וכצינור להיזכרות.


מוצג קבע חדש באולם "יזכור": תבליט של דוד אולר (ורשה 1902 – פריס 1985) "אם ושני ילדיה על סף תא הגזים"
אולר, אמן גרפי בהכשרתו, היה אחד מאנשי ה"זונדרקומנדו" באושוויץ-בירקנאו, אשר תפעלו את מבני הקרמטוריום. הוא היה שם במשך תקופה חריגה – למעלה משנה ועשרה חודשים [מרץ 1943 – ינואר 1945]. את יתרת חייו הקדיש אולר למסירה חזותית של מה שראה וחווה בתקופה זו.

 

 

 

 


 
 
 

הדפסשלח לחבר
Share |