פייסבוק
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

נאום של דר' ענת ליבנה, מנכ"לית בית לוחמי הגטאות

לפתיחת עצרת תשע"ג – 70 שנה למרד
מכובדי – לוחמי המחתרות וניצולי השואה הנמצאים כאן איתנו, חברי כנסת ושרים, שגרירים, ראשי ערים ומועצות אזוריות,  הועד המנהל ואגודות הידידים של בית לוחמי הגטאות, מפקדי וחיילי צה"ל, חברי קיבוץ לוחמי הגטאות, תושבי הגליל וחניכי תנועות הנוער – קהל האלפים שנאסף כאן - אני מתכבדת לפתוח את עצרת הנעילה של אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה לשנת תשע"ג.
העצרת מוקדשת לציון 70 שנה למרד בגטו ורשה ולכלל המאבק המחתרתי היהודי נגד הכיבוש הנאצי בגטאות, במחנות וביערות.

שבעים שנה חלפו מאז מרד גטו וורשה, המרד שבהיסטוריה העולמית מסמל יותר מכל את עמידתו של האדם מול כוחות הרשע, לא רק במלחמה נואשת לשרוד, אלא כדי לעמוד על רוחו של האדם, רוח קהילתו ורוח עמו.

את המרד בוורשה, הובילו אנשי תנועות הנוער ממחתרת אי"ל – הארגון היהודי הלוחם. הם סלדו ממלחמה, אך הישירו מבט אל המציאות, ולנוכח ההשמדה, אחזו בנשק ויצאו להילחם; באמרם, כי אם לא ניתן להם להגשים את חלום חייהם בארץ ישראל – ילחמו כאן, על קידוש ערך האדם והכבוד היהודי. 

'מרד' אינו רק לחימה בנשק. 'מרד' הוא מצב רוחני וקיומי  של אדם, הבוחר להתייצב באומץ לצד הצדק והחירות, ולמחות נגד עוול, שנאה ורוע. האדם המורד מוכן לשלם מחיר, במאבק על ערכים אלה.   אנחנו כאן בבית לוחמי הגטאות מבקשים לחנך לאור המורשת שהותירו לנו הלוחמים בכל ימות השנה ובערב זה במיוחד. כולנו קהל נכבד מצווים להנחיל את הרוח הציונית ואת ערכי הצדק וההומניזם של לוחמי המרד לדורות הבאים.

 

הדפסשלח לחבר
Share |