פייסבוק
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

חפצים שומרי זיכרון: ביקור של רות שרון

רות שרון, ניצולת שואה מסלובקיה, ביקרה השבוע באולם "יזכור" במוזאון ובבית התפילה שבבית לוחמי הגטאות. רות נולדה בנובה מסטו בחג השבועות 1944, ובהיותה תינוקת בת ארבעה חודשים נשלחה עם הוריה ושתי אחיותיה תרזה ומרגיט, ילידות 1928 ו-1929, למחנה אושוויץ. לאחר הסלקציה נלקחה רות עם אמה שושנה לבלוק מספר 10 במחנה, שם בוצעו בהן ניסויים רפואיים.

בהיותן במחנה שימשה מטפחת הראש שניתנה לאמה כחיתול לתינוקת. את החיתול תרמה רות לארכיון, כמו גם את הטלית של אביה דוד לוי. האב נשלח מאושוויץ למחנה מאוטהאוזן ובהמשך - לדכאו, שם קיבל את הטלית מאסיר אחר. שני הפריטים הללו מוצגים באולם "יזכור" במוזאון. בביקורה כאן עם בנה וחברתה אמרה רות כי היום מתנוסס על ידה מספר ענק, אותו מספר שנחרט על ידה הקטנה בכניסתה למחנה.

רות ביקרה גם בבית הכנסת, שבו תלויה פרוכת קטיפה, אשר גם אותה תרמה למוזאון. פרוכת זו הייתה תלויה בבית הכנסת בעיר הולדתה נובה מסטו. לאחר שמצבם של היהודים בסלובקיה הורע ורכושם נבזז, הוציא אביה את הפרוכת מבית הכנסת, שעות ספורות לפני שהוא הועלה באש, והעבירה למכר נוצרי. על הפרוכת שמר הנוצרי היטב והחביאה במרתף מתחת לאורווה. בסיום המלחמה שבו כל בני המשפחה לנובה מסטו וקיבלו חזרה את הפרוכת. בעת שעלו לישראל ויתר האב על חפצים אישיים כדי שיוכל להעלות דברי קודש, בהם הפרוכת. "זה של כל עם ישראל, לא רק שלי", אמרה רות. בביקור השתתף גם רון כהן-פרירא, שבתיווכו נמסרו הפריטים לארכיון.

רות שרון, ניצולת שואה, יושבת ליד הפרוכת
שהיא תרמה לארכיון
ביקור באולם "יזכור" עם בנה ואנשי הארכיון

הדפסשלח לחבר
Share |