פייסבוק
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

פתיחת התערוכה "מצילים מהכפר מרקובה"

בתאריך 2/5/2016, נפתחה בבית לוחמי הגטאות התערוכה "מצילים מהכפר מַרקוֹבָה".  התערוכה מציגה את קורות משפחת אוּלְמָה - משפחה פולנית שנרצחה בידי הגרמנים בשל סיוע ליהודים.

ב-24 במארס 1944 רצחו הגרמנים את בני משפחת אולמה ועמם את היהודים שהסתירו - בני משפחות דידנר, גרינפלד וגולדמן. בשנת 1995 קיבלו ויקטוריה ויוזף אולמה את אות "חסידי אומות העולם" פוסט מורטם. בשנת 2003 החלה הכנסייה הקתולית בתהליך הקנוניזציה של בני המשפחה. במארס 2016 נפתח בכפר מרקובה "בית אולמה, מוזאון לזכר פולנים שחירפו נפשם להצלת יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה".

במפגש המרגש שנערך בבית לוחמי הגטאות לכבוד פתיחת התערוכה נשא דברים שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ'. רעיה קליסמן דיברה בשם בית לוחמי הגטאות. אברהם סגל, אחד מאותם יהודים שהסתתרו אצל משפחות פולניות בכפר מרקובה וניצל, שיתף את הקהל בסיפורו. הוא תיאר כיצד כילד בן 12 הגיע לביתם של הלנה ויאן צבינר, והם אימצו אותו בכל ליבם. ד"ר לארי ויינבאום הרצה על היחסים בין פולנים ליהודים ערב השואה ועל המעשה הבלתי שגרתי של אזרחים פולנים שבחרו להסתיר יהודים מתוך ידיעה ברורה שמעשה זה מסכן את חייהם ואת חיי בני משפחתם. בסיום המפגש נשא דברים ראש מועצת מטה אשר, יורם ישראלי.

 

מימין:  ראש מועצת מטה אשר, יורם ישראלי,ד"ר לארי ויינבאום, אברהם סגל, שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ' ורעיה קליסמן

 

הדפסשלח לחבר
Share |