פייסבוק
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

בית לוחמי הגטאות אבל על פטירתו של שמעון פרס

בית לוחמי הגטאות אבל היום עם כל עם ישראל על פטירתו של שמעון פרס, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, ידיד יקר של בית לוחמי הגטאות, שליווה את פעילות ה"בית" במשך שנים רבות וניסה לסייע ולתמוך בו ככל יכולתו במסגרת התפקידים השונים אותם מילא. בתצלום המצורף, משנת 1976, נראה פרס בספריית בית לוחמי הגטאות עם אנטק צוקרמן ז"ל, ממפקדי מרד גטו ורשה. בתצלום נוסף נראה פרס עם מוניה אברהמי ז"ל ועם הנהלת המוזאון בתחילת שנות התשעים, סוקרים את האתר עליו נבנה מוזאון "יד לילד", שנפתח בשנת 1995.

ביקורו של שמעון פרס, שר הביטחון דאז, בבית לוחמי הגטאות, 22 בנובמבר 1976

שמעון פרס, שר החוץ של מדינת ישראל, מבקר בבית לוחמי הגטאות, אוגוסט 1993


ביקורו האחרון של פרס בבית לוחמי הגטאות היה ב-17 בינואר 2013, באירוע "אחרונים על החומה", לציון מלאות 70 שנה למרד גטו ורשה.
במסגרת האירוע התקיים מפגש מיוחד בין שמעון פרס לבין אחרוני הלוחמים מן המרידות. בתצלום נראה פרס עם חווקה פולמן-רבן ז"ל ועם קאז'יק-שמחה רותם. במפגש השתתפו גם הניצולים יהודה- פולדק מימון, פנינה גרינשפן-פרימר, הלה שיפר-רופאייזן ושמואל וילנברג ז"ל.

 

שמעון פרס באירוע "אחרונים על החומה" עם חווקה פולמן רבן וקאז'יק (שמחה רותם)

שמעון פרס באירוע "אחרונים על החומה" עם מר אופיר פז-פינס וד"ר ענת ליבנה

 

שמעון פרס באירוע "אחרונים על החומה"

 
לפרס הוענקה אז מהדורה מיוחדת של יומן שנכתב בעיצומו של מרד גטו ורשה. היומן הנדיר נכתב בבונקר ברחוב מילא ע"י נערה אלמונית מהמחתרת הלוחמת. היא מתארת את חוויית אחדות הגורל בבונקר המשותף ללוחמים ולאזרחים, את תחושות החרדה וחוסר האונים ואת הניסיון הנואש להיאחז בחיים למרות הכול. פרס אמר ללוחמים: "לשבת ביניכם זה כמו לשבת בין חלום לאגדה. קשה לתפוס את הרמה של הגבורה אליה הגעתם. איני יכול להבין את תהומות השפל של זוועות הנאצים, אל מול פסגת הגבורה של לוחמי מרד גטו ורשה. אני עומד נפעם נוכח גבורתם הבלתי נתפסת של לוחמי המרד והמום עד עצם היום הזה מתהומות השנאה של הצורר הנאצי."

שמעון פרס, איש יקר וידיד אמת, תחסר לנו מאוד.

הדפסשלח לחבר
Share |