פייסבוק
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
  • כתבות
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

עצרת הנעילה השנתית לאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

עצרת הנעילה של אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיימה כבכל שנה במוצאי יום הזיכרון, ב-24 באפריל, באמפיתאטרון של מוזאון בית לוחמי הגטאות, אליו נקבצו ובאו כ-10,000 איש, ביניהם בני נוער רבים, חברי תנועות נוער שונות.

העצרת, "מדור לדרור" היה שמה, עמדה בסימן העברת האחריות לזיכרון מהניצולים לדורות הבאים. לקחו בה חלק מדליקי המשואות ובני משפחותיהם, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ד"ר אריק כרמון, יו"ר הוועד המנהל של בית לוחמי הגטאות, דניאל עטר, יו"ר קרן קיימת לישראל, ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית ויואכים גאוק, נשיא גרמניה (היוצא).

בנאומו ריגש גאוק את הקהל ואמר: "בהיותי נשיא עשיתי מאמץ לשוב אל המראות של אותם אירועים מחרידים ורציחות המוניות שבוצעו על ידי גרמנים. ביקרתי בקהילה היהודית ביוֹאַנִינָה, יוון. עמדתי ביערות באבי-יאר. עמדתי בשערים ועל מסילות הברזל של אושוויץ. נפגשתי עם ניצולים, האזנתי להם ובכיתי אִתם. לעולם לא אשכח את סיפוריהם. אך מעל לכול לעולם לא אשכח את נכונותם להושיט את ידם בידידות לגרמנים של היום. העברת כל החוויות הללו לגרמנים צעירים הייתה אחת ממטרותיי בתקופת נשיאותי, והיא נותרה על כנה גם כעת, בעודי עומד בפניכם כאזרח המודע לאחריותו כלפי ארצו". עוד אמר: "את עצם הצלחתנו להתקרב כל כך – תרבותית, פוליטית, ומעל לכול – אנושית, יש לייחס במידה רבה לעובדה שבצעירותי התחלנו אני ומיליוני גרמנים אחרים לקרוא ולהבין מה הגרמנים שקדמו לנו עוללו. הייתה תקופה שהתביישתי להיות גרמני. לא יכולתי לאהוב את ארצי. אפילו שנאתי אותה. בני דורי הביטו בהוריהם בתחושת גועל; הללו התנערו מכל אשמה, הם לכאורה לא ידעו דבר. רובם הגדול שמרו על שתיקה זו במהלך שנות ה-50 וה-60 וסירבו לקבל אחריות על מה שאירע."

לצפיה בגלריית התמונות
הדפסשלח לחבר
Share |