פייסבוק
  • רשימת כתבות מלאה
  • רשימת כתבות מלאה
  • רשימת הכתבות המלאה
  • רשימת כתבות מלאה
תרמו לנו
ניוזלטר
ארועים
שמאל עליון גוול
גדול תחתון
הפעילות בסיוע ועידת התביעות

רשימת הכתבות המלאה

תערוכה חדשה: "להציל את הילדים 1938 - 1945"

התערוכה "להציל את הילדים, 1938 – 1945", שתוכננה על ידי עמותת אוז"ה (פעילות לעזרת הילדים – OSE – Œuvre de Secours aux Enfants) ומוצגת בשיתוף מוזאון בית לוחמי הגטאות, מתארת את דרכם של עשרה ילדים יהודים שהוסתרו בצרפת וניצלו בימי מלחמת העולם השנייה. תקופה זו, של הכיבוש ושיתוף הפעולה של הממשלה הצרפתית של וישי עם השלטון הנאצי – ידועה לשמצה.

פתיחת התערוכה "מצילים מהכפר מרקובה"

בתאריך 2/5/2016, נפתחה בבית לוחמי הגטאות התערוכה "מצילים מהכפר מַרקוֹבָה". התערוכה מציגה את קורות משפחת אוּלְמָה - משפחה פולנית שנרצחה בידי הגרמנים בשל סיוע ליהודים. נשא דברים שגריר פולין בישראל, יאצק חודורוביץ'. אברהם סגל, אחד מאותם יהודים שהסתתרו אצל משפחות פולניות בכפר מרקובה וניצל, שיתף את הקהל בסיפורו.

חפצים שומרי זיכרון: ביקור של רות שרון

סמינר מחנכים יהודים מרחבי בריה"מ לשעבר

"לא מציירת בשביל אף אחד" מאת עופר אדרת

עו"ד אלינור קרויטורו יצאה לחפש יצירות אמנות של יהודים שנרצחו בשואה, שהוצגו במוזיאון קטן באילת ונעלמו עם סגירתו.כך אותרו תשעה ציורים של מאלווה שאלק, שנשלחה מטרזינשטאט לאושוויץ לאחר שסירבה לצייר את דיוקנו של רופא המחנה. הציורים הועברו לארכיון "בית לוחמי הגטאות".

ביקורו של פרופ' דורי לאוב

ב-14.10.2015 ביקר בבית לוחמי הגטאות פרופ' (אמריטוס) דורי לאוב, פסיכיאטר וחוקר בכיר מאוניברסיטת ייל שבקונטיקט, ארה"ב. פרופ' לאוב היה חלוץ בחקר עדויות של ניצולי שואה ובמחקר טראומה מתמשכת והשפעותיה ארוכות הטווח. הוא היה ממייסדי ארכיון עדויות הוידאו הראשון של עדויות ניצולים שהוקם באוניברסיטת ייל.

אגודות הידידים של בית לוחמי הגטאות בארץ ובחו"ל: עדכון לשנת 2015

אגודת הידידים הישראלית ואגודות הידידים בחו"ל ממשיכות בפעילותן בארץ ובחו"ל למען בית לוחמי הגטאות.

חדשות "יד לילד"

ב"יד לילד" התקיימו לאחרונה מספר אירועים, ביניהם ביקור תלמידי ביה"ס תפן, ביקור נשות "האופן הפנימי" ומפגש לציון יום הולדתו השמונים של ישראל ויזל, חניך בית הילדים בבלנקנזה, בהשתתפות ראומה וייצמן שניהלה את בית הילדים. נוסף לכך, הודות לתרומה של אגודת הידידים "יד לילד"-צרפת, נמשך פרויקט המסכים, הכולל הוספת עדויות המתאימות לתפישה המוזאלית והחינוכית .

"יש לי משאלה שנהיה כבר כולנו יחד": קורותיה של משפחת פוטש בתקופת השואה

רפאל פוטש ז"ל היה סטודנט למשפטים באוניברסיטת קרקוב. כשהגיע לארץ אחרי המלחמה בחר להשאיר מאחוריו את המקצוע והפך לפרדסן במושב הדר עם. 70 שנה אחרי, לא ידעו בנותיו ונכדיו של רפאל שלא רק את לימודיו אביהן וסבם השאיר מאחור. בקופסת פח קטנה בעליית הגג מצאו סיפור שהדהים גם אותם.

מה נעשה במרכז לחינוך הומניסטי

"מסביב יהום הסער", אך המרכז לחינוך הומניסטי ממשיך בנחישות בדרכו המיוחדת: קישור חינוכי בין השואה לערכי הדמוקרטיה ודיאלוג יהודי-ערבי המכוון לחיים משותפים. מתוך הרצף האינטנסיבי של פעילויות המרכז בחרנו להתמקד בשלוש פעילויות שהתקיימו לאחרונה.

משולחן אגף המוזאון

אגף המוזאון נמצא בעבודה מתמדת במטרה לשמר ולשדרג את התערוכות הקיימות, ומקדם פרויקטים מגוונים המרעננים את שהות המבקר במוזאון.

מפגש משפחתי לזכרו של מוניה אברהמי ב"יד לילד"

בסוף חודש פברואר התקיים ב"יד לילד" שבבית לוחמי הגטאות אירוע לזכרו של מוניה אברהמי, שהיה מנכ"ל בית לוחמי הגטאות במשך כ-10 שנים. ל"יד לילד" הוזמנו כל בני משפחתו הענפה של מוניה.

"רפואה קטלנית – בריאת הגזע העליון": אתגרים בהדרכה

"רפואה קטלנית" היא תערוכה מיוחדת במינה: אמנם היא ממוקדת בנושא הרפואה והרופאים בתקופה הנאצית, אך עם זאת היא מתפרשת על מרחב גדול של נושאים פילוסופיים-חברתיים. מאז העלאת התערוכה גילינו שהיא מעוררת עניין רב, הן בקרב מבקרים בודדים והן בקרב קבוצות מאורגנות, ומעלה לדיון שאלות פילוסופיות וחברתיות.

הרפואה הנאצית: מעידוד ילודה ועד דיכוי ורצח

החיבור הקטלני והטרגי בין מדינה, רפואה ומודרניות עומד במרכזה של תערוכה חדשה בבית לוחמי הגטאות: "רפואה קטלנית: בריאת הגזע העליון". בתערוכה, אשר הושאלה ממוזאון השואה בוושינגטון, מוצג בצורה בהירה אחד הפרקים האפלים בתולדות האנושות: כיצד הצליח המשטר הנאצי לרתום לצרכיו ולרעיונותיו בדבר "הגזע העליון" ו"הרייך בן אלף השנים" את מיטב הרופאים והמדענים ובתוך כך גם להעניק הכרה והוקרה לכל מעשי הזוועה אותם ביצעו.

חידוש הקומה ההיסטורית ותערוכות חדשות הצפויות להיפתח השנה

ה"בית" מתחדש וכעת שוקדים על תכנית לתערוכת קבע חדשה בכל הקומה השנייה – הקומה ההיסטורית.
תהיה זו תערוכה עכשווית ואטרקטיבית, המשלבת מדיות שונות במקום התערוכות המיושנות.
התערוכה תתמקד בעיר ורשה כמיקרוקוסמוס לסיפור השואה והמרד. ורשה והמרד קשורים
ביותר לבית לוחמי הגטאות.

"משואה לתקומה": תכנית ביקור לחיילי צה"ל בבית לוחמי הגטאות ובמרכז המבקרים של רפא"ל ב"מכון דוד"

בשנה החולפת השתתפו למעלה מ-4,000 חיילות וחיילים – בסדיר ובקבע – מיחידות צה"ל השונות בתכנית "משואה לתקומה", אשר קיומה התאפשר הודות לתרומתו הנדיבה של תורם ישראלי אשר הנושא קרוב ללבו ואנו מודים לו על כך.

תכנית משותפת חדשה לקבוצות וארגונים: גיבורות – גבורת נשים בשואה

בית לוחמי הגטאות משתף פעולה עם אטרקציות רבות בגליל המערבי כדי ליצור לקבוצות מבוגרים חוויית ביקור יוצאת דופן באזור. לאחרונה יצאנו בתכנית משותפת בעבור גמלאים, יחד עם בית חייקה גרוסמן בקיבוץ עברון : גיבורות – גבורת נשים בשואה, תכנית שהיא סיור משולב בבית לוחמי הגטאות ובבית חייקה גרוסמן.

מבקרים מרחבי העולם

במהלך החודשים האחרונים קיבלנו במוזאון מבקרים רבים מכל רחבי העולם. בין הפעילויות השונות של המחלקה הבינלאומית: סמינרים בעבור בני נוער ומחנכים מאירופה ודרום אמריקה.

ידידי מוזאון בית לוחמי הגטאות

בתחילת חודש נובמבר אירחה אגודת הידידי האמרקאית בחסותה הנדבנית של רעיה שטראוס בן דרור, שני ערבים מיוחדים למען מוזאון בית לוחמי הגטאות, שנערכו במלון קימברלי בניו יורק. ערב נוסף נערך בשיתוף עם הפדרציה היהודית של צפון ניו ג'רזי בביתה של אנג'ליקה ברי, חברה קרובה של גב' שטראוס בן דרור.

מה חדש ב"יד לילד"

שנת הלימודים התחילה וילדים מכל רחבי הארץ מגיעים ל"יד לילד" ומשתתפים באחת מהתכניות הרבות שאנו מציעים לכיתות ה'-ח'. במקביל צוות המדריכים המיומן של "יד לילד" מארח גם קבוצות מבוגרים מגוונות.
Next Page